Azerbaycan'da Nevruz kutlaması

Azerbaycan'da Nevruz bayramı çeşitli etkinliklerle, coşkuyla kutlandı. Kutlamalara Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi de katıldı.

19 Mart 2011 Cumartesi, 16:46
Abone Ol google-news

Bakü'deki Nevruz kutlamaları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva, kentin İçeri Şehir kesiminde yer alan Kız Kalesi önünde hazırlanan Nevruz ateşini yaktı.

İçeri Şehir'deki kutlama etkinliklerine Başbakan Artur Rasizade, Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov ile üst düzey yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Kız Kalesi önünde düzenlenen törenlerden sonra Cumhurbaşkanı Aliyev, sahil kenarında yer alan Milli Park'ı ziyaret etti.

Aliyev, Nevruz bayramı ile ilgili dün yayımladığı kutlama mesajında, dünyanın çeşikli ülkelerinde yaşayan Azerbaycanlıların ''Azerbaycancılık'' düşüncesi etrafında birleşeceklerine inandığını bildirmiş, ülkenin bağımsızlık ve toprak bütünlüğü için şehit olanların da bu günde hatırlandığını kaydetmişti.

Kutlama etkinlikleri kapsamında ülkenin çeşitli bölgelerinde yetiştirilen tarım ürünlerinin yer aldığı pazar ile çeşitli müzik ve eğlence programlarına halkın yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Kutlamalara katılan yurttaşlar, yaptığı açıklamada, Nevruz'un Azerbaycan'ın milli bayramı olmasının yanısıra bütün Türklerin bayramı olduğunu ifade ederek, gelecek yıl yapılacak Nevruz kutlamalarının halen Ermenistan'ın işgali altındaki Yukarı Karabağ topraklarında kutlamak istediklerini ifade ettiler.


Türk Büyükelçiği'nde Nevruz resepsiyonu

Öte yandan, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'nde Nevruz Bayramı dolayısıyla bir resepsiyon verildi.

Büyükelçi Hulusi Kılıç ve eşi Günay Kılıç'ın davetlileri kapıda karşıladığı resepsiyona, Türkiye'nin Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğgeneral Özhan Ayaş, KKTC Bakü Temsilcisi Zeki Gazioğlu, Azerbaycan milletvekilleri, Azeri ve Türk vatandaşlar katıldı.

Resepsiyon sonunda büyükelçilik bahçesine Nevruz ateşi yakıldı. Yakılan Nevruz ateşini üzerinden Azeri ve Türk vatandaşları atladı.

Büyükelçi Kılıç, yaptığı açıklamada, Azerbaycan'da Nevruz Bayramının çok güzel kutlandığını ifade ederek, bunun dünyaya örnek olabileceğini söyledi.

Nevruz'un Türklerin 5000 yıllık bir geleneği olduğuna hatırlatan Kılıç, Türk Dünyasının bütünlüğü açısından, gelişmesi açısında bu bayramın daha geniş şekilde kutlanması gerektiğini ifade etti.

Kılıç, Nevruz Bayramının Birleşmiş Milletler ve UNESCO tarafında da ''Uluslararası Nevruz Günü'' ilan edildiğini de sözlerine ekledi.