Aziz Güler'in cenazesi İstanbul'a getirildi

Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken 21 Eylül günü hayatını kaybeden Aziz Güler’in cenazesi 59. gününde Türkiye'ye getirildi.Aziz Güler'in 2 aydır Suriye'de bekletilen cenazesi İstanbul'a getirildi. Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 21.50'de İstanbul'a getirilen Aziz Güler'in cenazesi Kargo terminalinde ailesi ve yakınları tarafından teslim alındı.

19 Kasım 2015 Perşembe, 12:35
<video:425463>

Ceylanpınar'ın karşısındaki Suriye'nin Haseki kentinin Rasulyan ilçesinde IŞİD militanlarının döşediği mayına basarak 21 Eylül'de yaşamını yitiren PYD’nin Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Komutanı Aziz Güler'in cenazesi aradan geçen 2 aylık süreçte Türkiye'ye getirilemedi. Yakınları Güler'in cenazesinin getirilmesi için imza kampanyası başlatarak konuyu Anayasa Mahkemesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu.

BAŞBAKAN OLURUYLA CENAZE GETİRİLDİ

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) eski MYK üyesi de olan Aziz Güler'in cenazesi Başbakanlığın verdiği onayın ardından sabaha karşı Resulyan’daki Roj Hastanesi morgundan alındı ve Suruç'taki Mürşitpınar Sınır Kapısı geçirilerek, otopsi için Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Burada otopsisi tamamlanan Güler'in cenazesi, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna konuldu.

Suriye'de 59 gündür bekletilen Aziz Güler’in cenazesinin sınırdan geçirilmesiyle Şanlıurfa'ya gelen babası Mehmet ve kardeşi Ersin Umut Güler, kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Aziz Güler’in cenazesinin getirilmesi için ailesinin kendilerine 50 gün önce müracaat ettiğini ifade eden Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, "Bizler, hükümet nezdinde çeşitli girişimlerde bulunduk. Bu konuda ailede bir dizi görüşmelerde bulunmuştu. Biz insanı bir görev olarak ilgili kurumlarla temasa geçtik. Aziz Güler’in cenazesi sayın başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun oluruyla getirildi. Yine bakanlar ve Kamu Güvenlik Müsteşarlığıyla yapılan görüşmelerimiz etkili oldu" dedi


CENAZE HAVALİMANI'NA GÖTÜRÜLDÜ

Aziz Güler’in cenazesi ailesi tarafından Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak GAP Havalimanı'na götürüldü. Güler’in cenazesi akşam uçağıyla İstanbul’a götürülecek.

Güler’in cenazesinin pazar günü öğle saatlerinde Gazi Cemevi'nden kaldırılarak Gazi Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi.

Aziz Güler'in ağabeyi Ersin Umut Güler, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "#AzizGüler 'e 2 aydır yapılan işkence bugün son buldu.Aziz Türkiye topraklarında ailesi ile beraber ve bu gece Gazi Cemevine getirilecektir" dedi.

AZİZ GÜLER'İN CENAZESİ İSTANBUL'DA
 

Aziz Güler'in 2 aydır Suriye'de bekletilen cenazesi İstanbul'a getirildi. Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 21.50'de İstanbul'a getirilen Aziz Güler'in cenazesi Kargo terminalinde ailesi ve yakınları tarafından teslim alındı. Sloganlarla cenaze aracına bindirilen Aziz Güler'in cenazesi buradan Gazi Mahallesi'ne götürüldü.

 

‘Kardeşimi sırtıma alıp sınıra dayanacağım!’

Babası morgun bahçesinde nöbet tutuyor