'Babasının sattığı kıza sahip çık'

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e, 12 yaşındaki kızın babası tarafından satılması konusunda, "Aile Bakanımızın bu işlere hiçbir şekilde kapatmadan kemik yaşı yüksekmiş, kemik yaşı aslında böyleymiş diyerek üstünü kapatmadan sahip çıkmasını istiyoruz" diye seslendi.

Yayınlanma: 02.02.2012 - 12:34
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar TBMM'de Haydarpaşa Garı nedeniyle ortak basın toplantısı düzenledi.

Öğüt, günde 20 bin yurttaşın yararlandığı Köseköy-Haydarpaşa Garı arasının bakım ve yüksek hızlı tren adı altında kapatılmakta olduğunu belirterek, "Ray değiştirilmesi ve hızlı tren yapılması bahanesiyle Köseköy-Haydarpaşa arası önce geçici olarak 3 yıl kadar kapatılacak daha sonra Marmaray sisteme sokularak ihtiyaç olmadığı nedeniyle tamamen kapatılacaktır" dedi.
"Sizler Haydarpaşa Garı'nı önce yaktınız, sonra kapattınız" diyen Öğüt, "Yarın da satarsınız. Sizler babalar gibi satmayı alışkanlık haline getirdiniz. Ama biliniz ki bu millete sizden babalar gibi hesap soracak" diye konuştu.
 

"Anadolu'nun gerçeği"

Bir basın mensubunun, "Bir kız çocuğunun babası tarafından satılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna da Öğüt, "Zaten Anadolu'nun bir gerçeği. Bu çocuklar zaten satılıyorlar. Geçen seneyi hatırlayın Afyon'da bir köy olduğu gibi böbreğini satmıştı, bütün köy" diyerek şöyle devam etti:
"Bu çocuk çıktı. Bu çocuk tamamen psikolojisin bozulduğu için ve rehber öğretmenin çabasıyla ortaya çıkartılmış bir şey. Bunun gibi binlerce örnek var. Biz böyle bir şeyden utanıyoruz, üzülüyoruz. Doğal olarak bazı öğretmenlerde bunları kapatmaya çalışıyor. Kentin ileri gelenleri tarafından tecavüze uğramış çocuklar suçlu gösteriliyor, kendisi istemiştir deniyor, kemik yaşı yüksektir deniyor, özellikle küçük yerlerde bu işler kapatılmaya bakılıyor. Kapatılmaya çalışılıyor belki bazı küçük haklı yönleri de var. Çünkü o çocuğu bugün teşhir ediyoruz yarın o çocuğu ortaya bırakıyoruz. O çocuğa devlet sahip çıkmıyor. O çocuğun ailesine devlet sahip çıkmadığı için de herkes kapatma, üstünü örtme şeyinde. Bu ülkemizin gerçeği. Aile Bakanımızın bu işlere hiçbir şekilde kapatmadan kemik yaşı yüksekmiş, kemik yaşı aslında böyleymiş diyerek üstünü kapatmadan sahip çıkmasını istiyoruz. Yüz karasıdır diyoruz."


En Çok Okunan Haberler