Bahçeli, TOBB Genel Kurulu'nda konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''sırf politik mesaj olsun diye, mesela işsizliği çözmek adına TOBB üyelerine birer işçi almalarını sipariş vermek sorunlarımıza gerçekçi bir bakış olmadığı gibi, bu anlayışın bir asır sonra ülkemizi getirdiği nokta da ortadadır'' dedi.

22 Mayıs 2010 Cumartesi, 11:51
Abone Ol google-news

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TOBB Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkenin içinde bulunduğu buhran haline rağmen; umut ve heyecanla katma değer üretmeye çalışan özel sektör temsilcileriyle aynı çatı altında bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisinin temel sorun alanlarına stratejik bakışını ve buna dönük bazı tespitlerini aktaran Bahçeli, Türkiye'nin hak ettiği mevkilere yükselebilmesi, medeniyet aleminde yeniden itibar görmesi; milletin huzura, refaha ve mutluluğa kavuşmasının herkesin öncelikli görevi ve vazgeçilmez hedefi olduğunu belirtti.

Bir çözüm yolu aramanın ve bir çare bulmanın, ortada bir sorunun varlığını kabul eden, bir sıkıntının bulunduğunu itiraf eden ferasete, kusurlarını fark eden bir samimiyete sahip olmakla mümkün olacağını anlatan Bahçeli, ''Giderek tahrip olan devlet yapısı, buhran içinde kıvranan ekonomik sistem, yozlaşan değerler bütünü, cepheleşen ve ayrışan toplum, çözüm üretmekten uzaklaşan siyaset algısı haklı olarak hepimizi endişeye sevk etmektedir'' dedi.
Dünya üzerinde, ekonomisi gelişmiş ama siyaseti çalkantılı; eğitimi mükemmel ama üretim yapısı geri ya da siyaseti istikrarlı ancak, ekonomisi krizden krize sürüklenen bir ülkeye rast gelinmediğini belirten Bahçeli, şöyle devam etti:
 

''Kalkınmanın zemini olan madde ile mana arasındaki dengeyi sağlayabilmiş, refahı vatandaşına sunabilmiş, aynı sorunlarla didişme döngüsüne düşmemiş ülkelerin küresel alanda ne kadar ön sıralarda olduğu da bellidir. Aynı güzel sonuçları ülkemiz için söylemekten ne yazık ki, çok uzaklardayız. Ne üzücüdür ki yüzyıl önce hangi sorun alanları varsa bugün de aynı sorunlarla, benzer yöntemle ve aynı bakış tarzıyla uğraşıp duruyoruz. İşsizlik, yoksulluk, borçluluk, geri kalmışlık, yabancılaşma ile bunlara karşı geliştirdiğimiz sözde çözüm çabaları hep aynı makus talihin açmazlarıdır.

Bundan daha da vahimi ise milletimizi dünya üzerinde kudretli yapacak beşeri varlığımızın; zenginlik, gelişme ve kalkınma hayallerinden giderek uzaklaşması ve yoksullaşmanın dar alanlarına mahkum olarak hedef bunalımına sürükleniyor olmasıdır.''

 

''Sırf politik mesaj olsun diye..."

Ekonomik kalkınmanın ihtiyacı olan insan faktörünün psikolojisinin, sosyal gerçeklerinin, tarihi şartlarının, kültürel özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini belirten Bahçeli, bu yapılmadığı takdirde hangi ekonomik model uygulanırsa uygulansın kronikleşmiş sorunlara çare bulunmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Bahçeli, ''Bunlar gözetilmeden, sırf politik mesaj olsun diye, mesela işsizliği çözmek adına TOBB üyelerine birer işçi almalarını sipariş vermek sorunlarımıza gerçekçi bir bakış olmadığı gibi, bu anlayışın bir asır sonra ülkemizi getirdiği nokta da ortadadır. Elbette işsizliği sanal bir sonuç zanneden zihniyetin işsizin sorumluğunu, adı üstünde işi verene yüklemesi, eğer bir cehalet değilse olsa olsa yarattığı mağduriyete suç ortağı arama ve bahane bulma kurnazlığıdır'' diye konuştu. Bahçeli'nin bu sözleri salondan alkış aldı.

Katılımcılara, ''Ülkemizde bir işsizlik gerçeği varsa bunun kaynağı asla sizler değilsiniz. Hatta şükran ve minnetle belirtmek lazımdır ki oluşturduğunuz iş ortamı milyonlarca vatan evladını bir iş, meslek ve ekmek sahibi yapmaktadır'' diye seslenen Bahçeli, siyasetçiye düşen temel görevin, siyasi iktidarlara yüklenen sorumluluğun, bu kişilerle çatışmak, uğraşmak, teftiş etmek değil; büyüyebilmeleri, dünyaya açılabilmeleri için pürüzlerin ortadan kaldırılması, engellerin bertaraf edilmesi olduğunu dile getirdi.

Bahçeli, ''Türkiye'deki sorunların kaynağını sivil topluma yükleyen, başarısızlıklarının gerekçesini devlet kurumlarına atan, yerinde saymanın bahanelerini anayasalarda arayan zihniyetin ülkemize vereceğinin kalmadığı, son gelişmelerle ortaya çıkmıştır'' görüşünü dile getirdi.