Bakan Ala: Bu Anayasa'yı tanımıyoruz

İçişleri Bakanı Efkan Ala, kendisi hakkındaki gensoru önergesinin görüşüldüğü oturumda yaptığı konuşmada 82 Anayasası için "Bu Anayasa'yı tanımıyorum" dedi.

03 Mart 2015 Salı, 09:36
Abone Ol google-newsİçişleri Bakanı Efkan Ala,  Meclis Genel Kurulu'nda kendisi hakkında verilen gensoru önergesinin görüşüldüğü oturumda konuştu.

Konuşmasında 82 Anayasası için sert ifadeler kulanan Ala, "Anayasa darbe anayasasıdır, doğru dürüst anayasa değildir. Anayasada diyor ki; milletindir egemenlik millet bu egemenliğini anayasal kurumlar eliyle kullanır, katılıyor musunuz? Milletvekili eliyle kullanır referandumla kullanır. Anayasaya evet, yemin ediyoruz uyuyoruz. Ama bu anayasanın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok olsa da tanımıyoruz" diye konuştu.

"OSLO GÖRÜŞMELERİ MİT İÇİNDEN SIZDIRILDI"

Oslo görüşmelerinin MİT içinden sızdırıldığını da söyleyen Efkan Ala, şunları söyledi:

"Oslo, devletin kendi biriminden sabote edilerek dışarıya sızdırıldı, Habur olayı oldu MİT mahkemeye çağrıldı. 7 Şubat darbesi oldu. Terör örgütü dedi ki; dışarıya çıkıyorum 8 Mayıs'ta 28 Mayıs'ta Gezi olayları başladı. Büyük provokasyon yeniden kesintiye uğradı. Sonra 17-25 Aralık sonra yeniden toparlandı. Bu sefer de 6-7 Ekim olayları meydana geldi."

Yapılan oylama sonucu Ala hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi. Bakan Ala, kararın ardından AKP'li milletvekilleriyle tokalaştı.