Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile görüştü. ABD Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yayınladığı açıklamada, Blinken'in Çavuşoğlu'na, 'Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini elinde tutmaması çağrısı yaptığını' belirtti.

24 Mart 2021 Çarşamba, 12:18
Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü
Abone Ol google-news

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile ilk kez yüz yüze görüştü. Reuters haber ajansının haberine göre, Blinken Çavuoğlu'na S-400 sistemi çağrısında bulunduğunu İstanbul Sözleşmesi konusunda ise endişesini beyan ettiğini aktardı. 

Çavuşoğlu ile Blinken ilk yüz yüze görüşmesini Brüksel'de gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında gerçekleştirdi. Görüşmeye ilişkin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, iki bakan NATO ilişkilerinin önemini teyit etti. ABD tarafının Afganistan'daki barış görüşmeleri toplantısına ev sahipliği yapacağı için Türkiye’ye teşekkür ettiği belirtildi. İki bakan, Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve S-400 anlaşmazlığını ele aldı.

S-400 VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GÜNDEMDE

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Blinken Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemlerini elde tutmama çağrısında bulundu" denildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına dair Bakanlık açıklamasında, Blinken'ın Ankara'nın İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı konusunda endişe beyan ettiği de belirtildi.

Açıklamada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Blinken'ın Suriye ve Afganistan'daki ortak çıkarların yanısıra Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeleri, demokrasi ve insan hakları konularını da ele aldıkları belirtildi.