Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan seçimleri için ilk açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Yunanistan halkının demokratik kararına herkesin saygı duyması gerekir

26 Ocak 2015 Pazartesi, 12:51
Abone Ol google-news

 Yunanistan seçim sonuçlarına saygı duyulması gerektiğini belirten  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yunanistan halkının demokratik kararıdır. Buna herkesin saygı duyması gerekir. Türkiye'nin AB üyeliğine bugüne kadar Yunanistan'daki bütün iktidarlar öyle ya da böyle destek verdi. En azından karşı olmadıklarını her zaman söylerdiler. Yeni gelecek iktidarın da destek vereceğini, engel olmayacağına inanıyoruz" dedi.
 
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile heyetler arası çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Szijjarto, baş başa görüşmenin ardından işbirliği anlaşmasını imzalayarak ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunanistan seçimlerini değerlendirmesi istenen Çavuşoğlu, "Yunanistan halkının demokratik kararıdır. Buna herkesin saygı duyması gerekir. Bizim Yunanistan ile olan ilişkilerimizi daha da ileri noktaya götürmek için attığımız adımlar ortada. Özellikle Ege'de gerginliğin azaltılması ve var olan sorunlara çözüm bulmak için yürüttüğümüz görüşmelerin devam etmesini arzu ederiz. Şu anda Kıbrıs müzakerelerinde  Rum kesiminin masadan çekilmesinden dolayı bir aksama oldu. Bu müzakerelerin tekrar başlamışını arzu ederiz. Doğu Akdeniz'deki gaz ve petrol sondaj çalışmaları ya da sismik araştırma çalışmalarının da tek taraflı değil birlikte yapılmasını Kıbrıs Türk halkının haklarını koruyacak bir şekilde devam etmesini arzu ediyoruz. Bu konuda da Yunanistan'a da önemli rol düşüyor. Hem Kıbrıs müzakerelerinin tekrar başlaması ve hızlandırılması hem de var olan sorunların çözümü gerginliğin azaltılması için gerekli adımların atılmasında Yunanistan ile birlikte çalışmayı arzu ediyoruz. Syriza Partisi'nde de bu anlayışın olduğunu gördük. Yunanistan halkının kararına kesinlikle saygı duyuyoruz. Hangi iktidar iş başına gelirse gelsin onunla çalışmaya hazırız. Yunanistan ve AB ilişkileri bu seçimden nasıl etkilenecek? Onu şimdiden kestirmek mümkün değil. Atılacak adımlar ile bunları göreceğiz. Türkiye'nin AB üyeliğine bugüne kadar Yunanistan'daki bütün iktidarlar öyle ya da böyle destek verdi. En azından karşı olmadıklarını her zaman söylerdiler. Yeni gelecek iktidarın da destek vereceğini, engel olmayacağına inanıyoruz" diye konuştu.
 
"EĞİT DONAT KONUSUNA BİRAZ DAHA HIZ VERMEMİZ GEREKİYOR"
Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılması konusundaki son aşama nedir? Eğitim ne zaman başlayacak? Şeklindeki sorular üzerine Çavuşoğlu, "Eğit donat konusunda Amerika ile çalışmalarımız devam ediyor. Siyasi düzeyde bir çerçevenin belirlendiğini, askerler arasında, güvenlik güçleri arasında görüşmelerin başladığını belirtmiştik. Bu süreçte bir ilerleme var. En son Brezilya'da Joe Baydın'a, Londra'da Kerry'e bu görüşmelere siyasilerin de katılmasını ve hız verilmesini önerdim. Her ikisi de buna sıcak baktı. Önümüzdeki görüşmelerde hep beraber oturup artık buna bir karar vermemiz lazım. Başlatmamız lazım. Şu anda süreç seyrinde devam ediyor. Biraz daha hız vermemiz gerekiyor. Herhangi bir sorun yok" diye yanıt verdi.
 
"TÜRKİYE İLE AB ARASINDAKİ BÜTÜN MÜZAKERELERİ DESTEKLİYORUZ"
Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerin belirten Szijjarto, "Türkiye Macaristan ve AB'nin önemli bir ortağı. Türkiye ile AB arasındaki bütün müzakereleri destekliyoruz" dedi.
Szijjarto da Yunanistan'daki seçim sonuçlarına saygı duyduklarını dile getirdi.