Bakan Dönmez'den garip açıklama: Doğalgaz ucuzlamış!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, soğuk havaların kendini hissetirmeye başlamasıyla birlikte vatandaşların doğalgaz faturasını kara kara düşündüğü günlerde ilginç bir açıklama yaptı. Bakan Dönmez, doğalgazın döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz olduğunu ileri sürdü.

Yayınlanma: 10.12.2019 - 23:07
Bakan Dönmez'den garip açıklama: Doğalgaz ucuzlamış!
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez şaşırttı. Tekin’in “Doğalgaza yapılan zamlardan vazgeçecek misiniz? En yüksek KDV oranın doğalgaz gibi temel bir ihtiyaçtan karşılanıyor olmasını adil buluyor musunuz” sorularına cevap veren Bakan Dönmez, “Doğalgazın enflasyon oranları dikkate alındığında olması gerekenden yüzde 15, döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında ise olması gerekenden yüzde 59 oranında daha ucuz olduğu görülmektedir” yanıtını verdi. CHP’li Tekin, Bakan Dönmez’in verdiği yanıta inanamadığını belirterek “Yanıtı birkaç defa daha okudum. Bunda bir yanlışlık olmalı dedim. Bırakın indirim yapmayı, olması gerekenden daha ucuza doğalgaz aldığımızı söylemesine şaşırıp kaldım. Fatura yüksek gelmesin diye evin tek odasına sıkışıp battaniyelerle oturan vatandaşlar gözümün önüne geldi” diye, konuştu.

Geçen yıllarda İstanbul’da doğalgaz faturasını ödeyemediği için gazı kesilen 493 bin konut bulunduğunu anımsatan Tekin, “Maliyette en ufak bir artış olduğunda fazlasıyla fiyatlara yansıtanlar, düşüşler olduğunda neden görmezden geliyorlar anlamak mümkün değil! Doğalgazdan yüzde 18 oranında KDV alınıyor. Yetmiyor, ÖTV alınıyor. Toplamına baktığımızda doğalgaz fiyatının yüzde 25’e yakınını vergiler oluşturuyor” diye konuştu. Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler