Balıkçılar sezonun ilk günü eli boş döndü

Dün başlayan yeni av sezonunda büyük bir beklenti olmasına rağmen, kooperatife kayıtlı 143 balıkçı teknesi palamut sürülerine rastlayamadı.

Yayınlanma: 02.09.2011 - 11:36
Abone Ol google-news

Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer, Temmuz ve Ağustos ayında Karadeniz'deki bazı göstergelerin av sezonunda palamudun bol olacağına işaret ettiğini kaydetti.

Balıkçı teknelerinin av yasağının kalkmasıyla birlikte denize açıldıklarını ifade eden Sezer, ''Av sezonunda büyük bir beklenti olmasına rağmen, kooperatifimize kayıtlı 143 balıkçı teknesi henüz palamut sürülerine rastlayamadı. Şu ana kadar ses seda yok. Hiçbir teknemiz balığa saramadı, balık da göremediler. Teknelerimiz şu anda denizde. Göstergeler palamudun bol olacağı yönündeydi ama şu ana kadar balığa saramadılar'' dedi.

Sezer, kooperatife kayıtlı teknelerde 506 kişinin çalıştığını anlatarak şu görüşleri dile getirdi:

''Bu sayı içinde kum midyesi avcılığı yapanlar da var. Av yasağının kalkmasıyla onlar da denize açıldı. Ümitle balık bekliyorlar. Balığa rastlanmaması pek normal bir durum değil. Mutlaka balığa rastlanması lazımdı. Sanıyorum rüzgarın da etkisiyle balık açık denize gitti. Teknelerimiz belirli sularda avlanabiliyor. Balık, muhtemelen açığa gitti. Sezon açılmadan önce de fırtına vardı. Fırtınayla birlikte balık sürüleri açığa gitmiş olabilir.

Veriler çok iyi, inşallah sezon çok iyi geçecek diye bekliyoruz. Palamudu Temmuz ve Ağustos ayında farklı büyüklüklerde sürüler halinde gördük. Palamudun değişik boylarda olması, değişik analardan yumurtlanmış veya değişik zamanlarda yumurta dökmüş balık anlamına geliyor. Bu, sezonun iyi geçeceği anlamına geliyor. Sezonun iyi geçmesi lazım, ümitliyiz. Bu balık bir taraftan düşecek, mutlaka olması lazım, beklenti o yönde.'' diye konuştu.
 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler