‘Barışı bütün samimiyetimizle istiyoruz’

Roboski’de 28 Aralık 2011’de savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülen 19’u çocuk 34 kişinin aileleri 290 haftadır adalet bekliyor.

21 Temmuz 2017 Cuma, 11:39
Abone Ol google-news

 

Roboskili aileler her hafta olduğu gibi bu perşembe de kaybettikleri yakınlarının mezarları başında bir araya geldi. “Roboski için adalet için failler yargılansın” yazılı pankart açan aileler adına açıklamayı okuyan KHK ile kapatılan Roboski Derneği Başkanı Veli Encü, “Çocukları, kardeşleri ve eşleri bombalarla katledilen acılı aileler olarak bugün burada yitirdiğimiz canlarımızın huzurunda adalet nöbetimizin 290. haftasında bir kez daha bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ankara, Cizre, Suruç, Soma, Roboski ve daha nice katliam ve büyük acılara rağmen barış dilinden ve adalet mücadelesinden vazgeçmedik.

Nasıl ki 290 hafta önce devletin savaş uçaklarıyla hunharca katledilen yakınlarımız için adalet istediysek bütün katliamlar için adalet istedik, mücadele ettik. Bu ülke de silahların susması ve çatışmaların tamamen son bulması için devlete karşı öfkemizi bir kenara bırakıp çocuklarımızı katledenlerin kapılarını çalarak çocuklarımız için istediğimiz adaleti bu ülkenin huzuru için Kürdü ile, Türkü ile bir arada yaşamasına vesile olacak barışı bütün samimiyetimizle istedik. Eğer bu ülkeye gerçek barışı getirmek istiyorsanız Roboski den başlayın diye talepte bulunduk, ama bu çağrılarımza 5 yıldır kulak tıkıyorlar. Bundan 2 yıl önce Suruç’ta 33 genç, umutlarını alarak Kobani’de yaşayan halkla ve en önemlisi çocuklarla dayanışmak için Kobani’ye gittiler, ama IŞİD barbarlığının patlattığı bombalar sonucunda katledildiler.

Üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen tıpkı Roboski dosyası gibi üzeri örtüldü. Asker ve sivil bürokrasi içerisinde bu katliama yardım edenler korundu. Roboskili aileler olarak Roboski için yükselttiğimiz adalet çığlığımızı Suruç için de yükselteceğiz” dedi.