Başbakan Erdoğan'ın Moskova ziyareti Rus basınında

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in daveti üzerine Moskova'ya yaptığı iki günlük çalışma ziyaretine Rus basını bugün geniş şekilde yer verirken, gazeteler enerji alanındaki işbirliğini öne çıkardı.

14 Ocak 2010 Perşembe, 12:59
Abone Ol google-news

Rusya'nın saygın gazetelerinden İzvestiya'da "Enerji Ziyareti" başlığıyla yayımlanan haberde, görüşmede ele alınan konuların büyük bölümünü enerji projelerinin oluşturduğunu belirterek, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ortak basın toplantısında Güney Akım konusunda açıklama yaptığı sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başıyla onay işareti yapmadığını kaydetti.

Rusya'nın resmi gazetesi sayılan "Rossiyskaya Gazeta" da Erdoğan'ın dün Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Putin ile yaptığı görüşmeye geniş şekilde yer verdi. Medvedev'in görüşme sırasında iki ülke arasındaki işbirliği hakkında "üst düzey" ifadesini kullandığı belirtilen haberde, Türkiye'nin yardımı sayesinde Rusya'nın Güney Akım doğal gaz boru hattını Karadeniz'in altından geçirme sorununu hallettiği, Türkiye'nin projenin kara sularından geçmesine izin vererek Moskova'yı Karadeniz ülkeleriyle yaşanabilecek zorlu müzakerelerden kurtardığı kaydedildi. Haberde, Medvedev'in ortak enerji projeleri hakkında konuşurken "çok memnun olduğunu" ifade ettiği belirtilerek, Erdoğan'ın da bu işbirliğinin sadece gaz alanında değil, petrol ve petrol ürünleri alanlarıyla da çeşitlendirilmesi için fırsatlar bulunduğuna dikkatu çektiği vurgulandı. Haberde, Erdoğan-Medvedev görüşmesinde Samsun-Ceyhan petrol boru hattı konusunun da ele alındığı belirtildi.

'İmzalanan anlaşmalar kriz yüzünden ticaret hacmini telafi edecek'

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'in de dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Samsun-Ceyhan projesine aktif şekilde katılacağını söylediği belirtilen haberde, "Yeni anlaşmalar iki ülkeye geçen yıl küresel ekonomik krizden dolayı ikili ticaret hacminde kaybedilenlerin telafisini sağlayacak. Nitekim hem Erdoğan hem de Putin ticaret hacmini 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkartma hedefini dile getirdi. Hedefe ulaşma yolunda bazı adımlar da atıldı. Rusya ve Türkiye arasında atom enerji dalında ortak işbirliği konusunda anlaşmaya varıldı" ifadeleri kullanıldı. Erdoğan ve Putin'in görüşmede ayrıca vize uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılması konusunu ele aldığı vurgulanan haberde, iki ülke arasında vizelerin mayıs ayına kadar kaldırılabileceği, her iki başbakanın da görüşmelerin bu doğrultuda yürütüleceğini açıkladığına dikkati çekildi.

Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant da "Berlin-Roma-Ankara! Türkiye, Rusya ile stratejik ortaklık çemberine doğru" başlığıyla yayımladığı haberde, özellikle Gazprom'un artık Türkiye'yi Almanya ve İtalya ile aynı pozisyonda "stratejik partner" olarak değerlendirdiğini vurguladı. Gazete, karşılıklı hisse ve pay değişimi yoluyla enerji projelerinde ilişkilerin daha da derinleştirileceğini kaydetti.

Vremya gazetesi de, "Güney Tur Akımı" şeklindeki esprili başlıkla yayımladığı haberde, "Rus turistler için Türkiye'ye vizesiz gitme şansı doğacak" alt başlığını kullandı.

Rus devlet televizyonu 1. ve 2. kanalında da Haiti depreminin ardından Erdoğan'ın temasları ikinci haber olarak son derece geniş biçimde yayımladı.