Başbakan Yıldırım'dan 'Rakka' açıklaması: Anlaşırsak doğrudan operasyona girmeyeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım Almanya ziyareti dönüşünde uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Yıldırım, Rakka operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

18 Şubat 2017 Cumartesi, 17:16
Abone Ol google-news

Almanya ziyareti dönüşünde açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Rakka'da prensipte anlaşılırsa doğrudan operasyona girmeyeceğiz. Askeri varlığımız olacak. Taktik destek vereceğiz." dedi. Başbakan Yıldırım'ın açıklaması şöyle:

 "PYD ile hareket edilirse Türkiye - ABD ilişkileri ciddi sorun olur." ifadelerini kullanan Yıldırım şöyle devam etti: "El Bab'dan sonra Rakka'nın DEAŞ'tan kurtarılması konusunda bir teklifimiz oldu biliyorsunuz. PKK'nın uzantısı PYD YPG ile hareket etmelerinin doğru olmadığını, bir terör örgütünün başka bir terör örgütüne karşı kullanılamayacağını söyledik. Bu dostluğa sığmaz. ABD'nin yeni yönetiminin bu değerlendirmeleri zannediyorum dikkate alacak. Pence'e yeniden bunu söyleyeceğim. Merkel'e de Almanya'yı da bu operasyona dahil edebileceğimizi söyledim."

'PRENSİPTE ANLAŞILIRSA GİRMEYECEĞİZ'

"Türkiye'nin Rakka'daki rolü ne olacak? TSK sahada olacak mı" şeklindeki soruyu yanıtlayan Yıldırım, "Amerika, Türkiye ile birlikte yerel güçlerle sivil direnişçilerle, ÖSO ile ve diğer milislerle bir olarak, onlar önde, biz de arkada... Askeri varlığı olacak ABD'nin de Türkiye'nin de. Doğrudan operasyona girmeyeceğiz, taktik destek vereceğiz, prensipte anlaşılırsa tabii. İmkan ve kabiliyetler gözden geçiriliyor. Amerika'nın her halükarda bir operasyon planı var. Bu planın nasıl uygulanacağını konuşuyoruz."