Başörtülü hâkim ve savcı serbest

HSYK Genel Sekreteri Musa Kanıcı hâkim ve savcıların başörtüsüyle görev yapmalarına engel bir halin bulunmadığını belirtti.

01 Haziran 2015 Pazartesi, 07:17
Abone Ol google-news

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), yargıda hâkim ve savcılara türban serbestliği getirdi. HSYK Genel Sekreteri Musa Kanıcı, Yargıtay’a gönderdiği yazıda, mevzuat karşısında hâkim ve savcıların başörtüsüyle görev yapmalarına engel bir halin bulunmadığını belirtti.

Yargıtay Başkanlığı, HSYK’ye yazı göndererek yüksek mahkemede görev yapan yargıtay tetkik hakimleri ile cumhuriyet savcılarının başı kapalı olarak görev yapıp yapamayacakları konusunda görüş istedi. HSYK Genel Sekreteri Musa Kanıcı, Yargıtay’a gönderdiği yazıda bu konuda çeşitli yasalara atıf yaparak şunları kaydetti:

“Kamuda başörtüsü serbestliği sağlayan yönetmelik değişikliği hâkim ve savcı için başörtüsü yasağı getirmemiştir. Tam aksine yönetmelik değişikliği hâkim ve savcıların başörtülü olarak görev yapabileceklerinin de önünü açmıştır çünkü yukarıda bahsedilen Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in 6. maddenin altında bulunduğu Adalet Bakanlığı ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulumuzun yönetmelikleri bu konuda herhangi bir yasak içermemektedir. Genelgelerde de yasaklayıcı bir hüküm bulunmaktadır. Netice itibarıyla yukarıda açıklanan mevzuat karşısında hâkim ve savcıların başürtüsü ile görev yapmalarına engel bir halin bulunmadığı değerlendirilmiştir.”