Bazı hatlarda vapur seferleri başladı

Şehir Hatları, şiddetli lodos nedeniyle saat 11.00 sıralarında tüm vapur seferlerinin iptal edildiğini açıklamıştı. Lodosun biraz da olsa etkisini yitirmesi üzerine, Üsküdar - Eminönü, Kadıköy - Eminönü ve Kadıköy - Karaköy seferleri karşılıklı olarak yapılmaya başlandı.

31 Ocak 2015 Cumartesi, 11:08
Abone Ol google-news

İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren etkili olan lodos nedeniyle denizde dev dalgalar oluştu. Şiddetli lodos nedeniyle tüm vapur seferleri iptal edildi. İstanbul’u etkisi altına alan fırtına, Eyüp’te evlerin çatısını uçurdu.

DEVRİLEN AĞAÇ KALDIRILDI

İstanbul'da sabah saatlerinde etkili olmaya başlayan lodos nedeniyle devrilen ağaç, Barbaros Bulvarı'nı trafiğe kapattı.

Sabah saatlerinden itibaren İstanbul genelinde etkili olan lodos nedeniyle, Barbaros Bulvarı Beşiktaş istikametinde yol kenarında bulunan ağaç devrildi. Devrilen ağaç yolu trafiğe kapattı; şans eseri yaralanan olmadı.

Ağacın devrildiği bölgeye gelen polis ekipleri, trafiğin Levent istikametinde olan şeritten çift yönlü akmasını sağladı. Bölgeye gelen belediye ekipleri de elektrikli testerelerle devrilen ağacı parçalara ayırdı. Ekiplerin yaklaşık yarım saat süren çalışmalarının ardından kesilerek parçalara ayrılan ağaç yoldan kaldırıldı. Trafik ağacın kaldırılmasının ardından normale döndü.

ÇATILAR UÇTU

İstanbul’u etkisi altına alması beklenen fırtına sabah saatlerinde yüzünü gösterdi. Hayatı felç eden fırtına, Eyüp’te evlerin çatısını uçurdu. Fırtına sebebiyle uçan çatılar yola savruldu. Fırtınanın şiddetini artırmasıyla birlikte inşaat halinde bulunan bir apartmanın etrafındaki evlere tuğla ve inşaat malzemeleri düştü. Çatıları uçan evler kullanılamaz hale geldi. Evleri zarar gören vatandaşların yardımına mahalle sakinleri koştu. Vatandaşlar, hasar gören evden eşyaları çıkararak, kırılan molozları temizlemeye çalıştı. Evinin bir kısmı yıkılan bir vatandaş ise kapıları açamayınca pencereden dışarıya çıkarıldı.

Fırtınanın saat 03.00’ten sonra başladığını belirten Engin Süha isimli bir vatandaş, “Gece hafif esiyordu. Karşıdaki binaları yıkınca binanın önü açıldı. Esen rüzgar direk bizim eve vurdu. Vurduğu gibi 10 dakikada bizim çatıyı aldığı gibi yola serdi. Biz de evdeydik” şeklinde konuştu.

BAZI HATLARDA VAPUR SEFERLERİ BAŞLADI

Şehir Hatları, şiddetli lodos nedeniyle saat 11.00 sıralarında tüm vapur seferlerinin iptal edildiğini açıklamıştı. Lodosun biraz da olsa etkisini yitirmesi üzerine, Üsküdar - Eminönü, Kadıköy - Eminönü ve Kadıköy - Karaköy seferleri karşılıklı olarak yapılmaya başlandı.

İDO SEFER İPTALLERİ

Olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) Sirkeci-Harem araba vapuru seferleri ile iç hat deniz otobüsü seferlerinin tamamı geçici süreyle iptal edildi, hızlı feribot ve dış hat deniz otobüsü seferlerinin de bazıları yapılamayacak. 

İDO'dan yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle Sirkeci-Harem araba vapuru seferleri ile tüm iç hat deniz otobüsü seferleri, geçici bir süre karşılıklı olarak iptal edildi. 

Açıklamaya göre, saat 10.30 Yalova-Yenikapı, 10.45 Pendik-Yalova, 10.45 Yalova-Pendik ile 11.30 Yenikapi-Yalova ferry cat tipi hızlı feribot seferleri ile 11.00 Yenikapı-Yalova, 11.30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy, 11.40 Kadıköy-Yenikapı-Bursa, 12.30 Yalova-Kartal, 12.30 Yalova-Yenikapı, 13.00 Kadıköy-Yenikapı-Armutlu Köyü-Armutlu t. k.-Bursa, 13.00 Bursa-Yenikapı-Kadıköy, 14.10 Kadıköy-Yenikapı-Bursa, 14.30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy, 15.00 Kadıköy-Yenikapı-Armutlu t. k.-Armutlu-Bursa, 18.30 Bostancı-Yenikapı-Bandırma deniz otobüsü seferleri yapılamayacak.

Öte yandan, saat 18.30'daki Bandırma-Yenikapı hızlı feribot seferi de iptal edildi.


BUDO'nun iptal ettiği seferler ise şöyle:
08.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
08.30 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi
09.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
09.30 Armutlu (İhlas) - İstanbul (Kabataş) seferi
10.45 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi
12.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
13.45 tarihindeki İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi

THY'DEN TOPLAM 332 SEFER İPTALİ

Lodos, 332 uçak seferini iptal ettirdi
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı kuvvetli lodos uyarısı üzerine, Türk Hava Yolları (THY), iç ve dış hatlarda bugün 104, yarın ise 124 uçak seferini iptal ettirdi.

İstanbul’da etkili olan lodos, hava ulaşımını olumsuz etkiledi. Türk Hava Yolları (THY) internet sitesinden yolcularına duyuru yaparak iptal edilen seferleri açıkladı. THY'nin resmi internet sitesinde konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Meteorolojik raporlar ışığında, beklenen olumsuz hava durumunun Türk Hava Yollarının uçuşlarını aksatma olasılığına karşın gerekli tedbirler alınmaktadır" denilerek iptal edilen uçuşları sefer sayıları ve saatleri açıklandı.

Yetkililer bugün 104, yarın ise 124 seferin iptal edildiğini belirtirken, 3 gün için iptal edilen toplam sefer sayısı 332 oldu.