BBC Suriye yapımcısı: Duma’daki kimyasal saldırı görüntüleri mizansendi

BBC Suriye yapımcısı Riam Dalati, Suriye’nin Duma kentindeki kimyasal silahla yapıldığı iddia edilen saldırının ardından gösterilen hastane görüntülerinin mizansen olduğunu belirtti.

16 Şubat 2019 Cumartesi, 16:35
BBC Suriye yapımcısı: Duma’daki kimyasal saldırı görüntüleri mizansendi
Abone Ol google-news

Dalati, "Saldırı oldu, ama Sarin gazı kullanılmadı, ama klorun kullanılıp kullanılmadığını teyit etmek için OPCW'nin [Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü] raporunu beklememiz gerekiyor. Ama saldırıyla ilgili başka her şey, maksimum etki için düzmeceydi" diye ekledi.

Daha önce Batı, Şam'ı Duma ve Doğu Guta'ya kimyasal saldırı düzenlemekle suçlamış ve buna karşılık olarak hava harekatı düzenlemekle tehdit etmişti. Beyaz Miğferler örgütü, ‘kimyasal' saldırıya delil olarak bir hastanede çekildiği iddia edilen ve doktorların, kimyasal saldırıdan mustarip çocuklar dahil bazı kişilere yardım etme çalıştığını gösteren görüntüler sunmuştu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu iddianın, teröristleri korumak ve olası dış müdahaleyi haklı göstermek amacıyla ortaya atıldığını açıklamıştı.

RUS SÖZCÜ: SAÇMA TİYATRONUN ZİRVESİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Dalati'nin vardığı sonucun ardından, bu konuda BBC'nin resmi görüşünü de duymak istediklerini söyledi.

Ayrıca Zaharova, "Beyaz Miğferler'in doğrudan rol aldığı bu çekimlerin kurmaca olduğunu kendi araştırmaları sonucunda doğrulayan BBC yapımcısının (Riam Dalati) açıklamalarını, bu saçma tiyatronun zirve noktası olarak kabul edebiliriz" vurgusunu yaptı.

Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD liderliğindeki koalisyonun Suriye'yi bombalama kararlarını, şimdi mizansen olduğu Batılı medya kuruluşlarının çalışanları tarafından da doğrulanan bu görüntüler ile gerekçelendirdiği hatırlatmasını da yaptı.