Beckett ve Nazım Paris'te buluştu

Fransa'da devam eden ''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri çerçevesinde genç kuşak oyuncuları Paris'te 3 ve 4 Ekim tarihlerinde ünlü İrlandalı yazar Samuel Beckett ve Türk yazar Nazım Hikmet'i ''Beckett-Hikmet'' gösterisi ile buluşturdu.

05 Ekim 2009 Pazartesi, 08:55
Abone Ol google-news

Samuel Beckett'in iki kısa oyunundan ve Nazım Hikmet'in şiirlerinden oluşan iki gösteri ''Maison des Cultures du Monde'' salonunda sergilendi. Yönetmenliğini Barbara Hutt'un üstlendiği gösteride, Paris'te yaşayan iki genç Türk tiyatrocu Mine Çerçi ve Fehmi Karaarslan ve Fransız Beatrice Sprunger rol aldı.

"Beckett-Hikmet" gösterisinde, "iki yazarın, birbiriyle diyalog içerisinde insana dair aynı isteği ve aynı anlayışı yayan eserleri, dillerinin sadelik ve güzelliğiyle, satır aralarında okunan benzer etik anlayış ve amaç üzerinden" sahnede yankılandı.

Beckett "O kadın" adlı oyunda İrlandalı bir kadının "çığlığını" yansıtıyor. "Felaket" adlı oyunu ise eski Çek Devlet Başkanı Vaclav Havel'in vaktiyle ülkesindeki rejim tarafından hapse atılmasına gönderme yapıyor.

"Kerem Gibi, Memleketimden İnsan Manzaraları, Dünyanın En Tuhaf Mahluku" ve benzeri şiirlerden oluşan Nazım Hikmet seçkisi ise İran asıllı zarb ustası Keyvan Chemirani tarafından özel bestelenmiş müziğin eşliğinde sahnelendi.

Gösterinin yönetmeni Barbara Hutt, Pierre Chabert ile birlikte 2006-2007 yıllarında Paris'te Beckett Festivalini düzenlemiş ve festival çerçevesinde Genco Erkal'ın başrolünü üstlendiği "Oyun Sonu"nu ünlü "Bouffes du Nord" salonunda sergilemişti.

 

Eyfel Türk Bayrağı ile aydınlanacak

Fransa'da devam eden "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde, Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'nin cephesi yarından itibaren beş gün süreyle Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırılacak.

Paris Belediyesi, Grand Palais'de "Çağlar Boyu İstanbul" konulu serginin açılışı için 7 Ekimde Paris'e gelecek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir jest yapmaya hazırlanıyor.
Belediyenin aldığı karar uyarınca, 6 Ekim ile 11 Ekim arasında kule kırmızı ve beyaz renkleriyle aydınlatılacak. Kulenin Türk bayrağının renkleriyle aydınlatılması için yeni bir ışıklandırma sistemi ilk kez devreye sokulacak.

Fransa'daki "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri, Temmuz ayında yine Eyfel Kulesi'nin önünde Anadolu Ateşi dans topluluğunun gösterisi ve Mercan Dede konseriyle başlamıştı.
Eyfel Kulesi, yılda ağırladığı 6 milyonun üzerinde kişiyle dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekanları arasında ilk sırayı alıyor. Kuleyi günde 15 ile 20 bin arasında kişi geziyor.

Gustave Eiffel tarafından 1889 yılında inşa edilen kuleyi, ziyarete açıldığından bu yana gezenlerin sayısının 240 milyonu aştığı tahmin ediliyor.

"Türkiye Mevsimi" etkinlikleri kapsamında Fransa'da 9 ay süreyle, başta Paris olmak üzere 70'i aşkın kentte 400'ün üzerinde sanatsal ve kültürel faaliyetle Türkiye tanıtılıyor.