Bekir Bozdağ'dan Almanya açıklaması: İletişim hatası

Yeni Hükümet Sözcüsü Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ oldu. Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı.

24 Temmuz 2017 Pazartesi, 17:06
Abone Ol google-news

<video:788469>

Kabine değişikliğinin ardından Adalet Bakanlığı'ndan Başbakan Yarımcılığı görevine getirilen Bekir Bozdağ yeni Hükümet Sözcüsü oldu. Bozdağ'ın Bakanlar Kurulu sonrası hükümette görev dağılımını açıkladı. Buna göre, MGK, MİT TOKİ TMSF ve Türkiye Varlık Fonu Başbakanımıza bağlı olarak çalışacak. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ'IN GÖREVLERİ 

Hükümet sözcülüğü, TBMM, Danıştay ile ilişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, TRT, Anadolu Ajansı ile ilgili konular Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından idare edilecek. 


BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK'İN GÖREVLERİ 

Ekonomi Koordinasyonu ve Bankalar Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından idare edilecek. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI FİKRİ IŞIK'IN  GÖREVLERİ 

MGK kararlarının takibi reformların ve yatırımların koordinasyonu Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından yerine getirilecek. RTÜK, Atatürk Dil ve Tarih Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu da Fikri Işık'a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürecek. 


BAŞBAKAN YARDIMCISI RECEP AKDAĞ'IN GÖREVLERİ 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kıbrıs İşleri  Koordinasyonu, Yatırım Ortamının iyileştirilmesi ayrıca AFAD ve Yatırım Ajansı ile ilgili çalışmaları yürütecek. 

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU'NUN GÖREVLERİ 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Medeniyetler İttifakı Projesi, Yüzüncü Yıl Anmaları ile ilgili hazırlıklar, konular üzerinde çalışacak ayrıca  Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı Çavuşoğlu tarafından yönetilecek.

MESCİD-İ AKSA KRİZİ 

Uygulama haksız ve hukuksuzdur. Asla kabul edilemez. İnsan haklarının din ve vicdan hürriyetinin ihlalidir. Mescid-i Aksa bütün Müslümanların ortak mabedidir ortak kutsalıdır. İsrail hükümeti Mescid-i Aksa'nın kutsiyetine saygı duymakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğü yerine getirmesini İsrail hükümetinden bekliyoruz. 

Uluslarası toplumu İsrail'e karşı ortak bir tavır almaya davet edityoruz. Din ve vicdan hürriyeti insan haklarına saldırıdır. Türkiye olarak metal dedektörlerin kaldırılması, ibadet yapmak isteyen Müslümanlara konuşan kısıtlamaların kaldırılmasını istiyoruz. Ancak şu ana kadar olumlu bir gelişme olmadı.  

<video:788462>

ALMANYA KRİZİ 

Türkiye'de yabancı yatırımcılar ve yabancı sermaye için son derece güvenli bir yatırım ortamı vardır. Yerli yabancı ayrımı hükümetimiz döneminde kesinlikle yapılmadı. 

Ancak son günlerde Almanya Dışişleri Bakanı ve Ekonomi Bakanının konuşmaları üzerinden Türkiye'nin bu hassasiyetleri tartışılır hale geldi. Türkiye'de yabancı şirketlerle ilgili adli, makamlarda yürüyen bir soruşturma ya da kovuşturma yoktur. Ama buna rağmen tartışma bitmedi. FETÖ ile iltisakı nedeniyle 140 şirket ile bu şirketlerin ithalat ihracat yaptığı ülkeler üzerinden Interpol üzerinden bilgi talebinde bulunulmuştur. İletişim hatası tespit edildi ve bu hata nedeniyle Almanya'dan istenen bilgi talebi geri çekildi. 

IRAK'TA REFERANDUM KARARI 

Türkiye, Irak Bölgesel Yönetiminin aldığı referandum kararının yanlışlığını açıkladı. Ayrıca Irak yönetimi de bu referanduma karşı olduğunu ifade etti. Barzani hükümetinin bu referandumu tüm dünyanın karşı çıktığı bir ortamda yapması doğru değildir. Bugün Bakanlar Kurulu'nda bu konu görüşülmedi.  

ADİL ÖKSÜZ 

Adil Öksüz'ün Türkiye içinde değişik yerlerde görüldüğüne dair ihbarlar yapılıyor bununla ilgili gerekli hassasiyetler gösteriliyor. Yurtdışında da ihbarlar geliyor. Son günlerde de Almanya ile ilgili gelen ihbarlar söz konusu. Her ihbar titizlikle değerlendiriliyor. 

CEZAEVLERİNDE TEK TİP KIYAFET 

Adalet Bakanımız görevine yeni başladı. Bakanlığın yürüttüğü bir çalışma var tamamlanca değerlendirilmesi yapılacak. Şu anda Bakanlar Kuruluna getirilmiş değil. 

HERO (KAHRAMAN) TİŞÖRTÜNE GÖZALTILAR 

Bu konu yargının konusu. Yargı tarafsız ve bağımsız. Yasalar çerçevesinde ihbar değerlendirmeleri yapılıyor. Terör örgütünün propagandası maksadıyla bunu giyenlerle işin aslının ne olduğunu bilmeden giyenler arasında adli makamlar ayrımı yapacaktır. Dosya ve delil durumuna göre bunu kararı verilecektir.