Belçika mahkemesi Fehriye Erdal için kararını verdi

Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'a Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı 15 yıl hapis cezası verildi.

20 Şubat 2017 Pazartesi, 11:41
Abone Ol google-news

Belçika'da mahkeme, Sabancı suikastı zanlılarından Fehriye Erdal'a Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı gıyabında 15 yıl hapse mahkûm etti.

Belçika Brugge Ağır Ceza Mahkemesi, gıyabında yargılanan Sabancı suikastı faillerinden terörist Fehriye Erdal'a Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı 15 yıl hapis cezası ile 10 yıl sivil ve siyasi haklardan mahrumiyet cezası verdi.

Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı, Erdal hakkında, Türkiye'de işlediği cinayet suçlarından dolayı 30 yıl ağırlaştırılmış hapis, 15 yıl da ek güvenlik tedbiri istemişti.

Belçika'nın, değişiklik yapılyan terör suçlarını düzenleyen yasalarının, "suçun tarihinden sonra" yürürlüğe girmiş olması nedeniyle "terör suçundan" yargılanamayan Erdal, hapis cezasının onaylanmasının ardından Interpol tarafından kırmızı bültenle aranmaya başlanacak.

Fehriye Erdal 2006 yılından beri kayıp

İş adamı Özdemir Sabancı ile Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe, 9 Ocak 1996'da DHKP-C'liler tarafından İstanbul Sabancı Center'da öldürüldü. Cinayetin Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından işlendiği tespit edildi. Duyar yakalanıp hapse atıldı ve 1999 yılında hapishanedeki bir isyan sırasında öldürüldü.

Erdal ve Akkol ise kaçmayı başardı. Yunanistan'da yargılanıp serbest bırakılan Akkol, ocak ayında Türkiye'ye yasa dışı yollardan girince yakalandı. Erdal ise, 1999 yılında Belçika'nın Knokke kentinde kaldığı apartmanda yangın çıkması sonucunda sahte pasaportla yakalanıp yargılandı. Bir yıla yakın cezaevinde kaldıktan sonra ev hapsine alınan Erdal, Mart 2006'da firar etti.

Eylül 2007'de Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanması kararı verilse de daha sonra bu karar bozuldu. Sabancı ailesinin başvurusu üzerine süreç yeniden başladı.

25 Mayıs'ta Türkiye'de işlediği üç cinayet suçundan Belçika'da yeniden yargılanmasına karar verilen DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın Belçikalı avukatı Paul Bekaert davadan geri çekildi.