Belfast G8'e karşı ayakta

Kuzey İrlanda'da gelecek hafta yapılacak G8 zirvesi öncesi, başkent Belfast'ta protesto yürüyüşü yapılıyor.

15 Haziran 2013 Cumartesi, 14:43
Abone Ol google-news

İşçi sendikalarının da destek verdiği ve yerel saatle 12.30'da başlayan protestoya yaklaşık 2 bin kişi katılıyor. İrlanda Kongresi İşçi Sendikaları'nın (ICTU) düzenlediği protestoda, dünyadaki yoksulluğa işaret ediliyor.

Kapitalizm karşıtları Belfast Belediye binasına doğru yürüyüşlerini sürdürürken, yoğun güvenlik önlemleri alınması dikkati çekiyor. Yüzlerce polisin yanı sıra polis helikopterleri şehirde güvenliği sağlıyor.

Bu arada, kapitalizm karşıtlarının yürüdükleri Belfast Belediye binası önünde, Birleşik Krallık bayrağının binaya belirli günlerde asılmasıyla ilgili aylardır protestolarını sürdüren grubun da bulunması dikkati çekiyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da da hafta boyunca, "Stop G8" isimli grup çeşitli protesto gösterileri yapmıştı. Londra'nın merkezinde salı günü protestocular bir binayı işgal etmiş, Londra sokaklarında kimi zaman polis ile kapitalizm karşıtları arasında arbede yaşanmıştı. Olaylar sonucu 56 kişi gözaltına alınmıştı.

G8 zirvesi, 17-18 Haziran'da Kuzey İrlanda'nın Enniskillen şehri yakınında bir yarım ada üzerinde bulunan Lough Erne Golf Resort'ta yapılacak. Zirveye, aralarında ABD Başkanı Barack Obama'nın da bulunduğu dünyanın en güçlü ekonomisine sahip 8 ülkenin lideri katılacak.

Zirve boyunca özellikle Kuzey İrlanda'nın Fermanagh bölgesinde ve başkent Belfast'ta yoğun güvenlik önlemleri alınacak. Kuzey İrlanda'da 7 bin polisin, ülkenin diğer bölgelerinde ise 3 bin polisin görev yapması bekleniyor.