Berkin Elvan anıldı

Gezi Direnişi eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğiyle başından vurulup 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te yaşamını yitiren Berkin Elvan doğum gününde, Feriköy Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Dakikalar boyunca oğlunun mezarı başında gözyaşı döken acılı anne Gülsüm Elvan, “Doğum gününü bu mezar başında mı kutlayacaktık Berkinim? Birlikte çok güzel hayallerimiz vardı” diye feryat etti.

05 Ocak 2020 Pazar, 23:45
Berkin Elvan anıldı
Abone Ol google-news

Gülsüm Elvan, “Yaşasaydı 21 yaşında olacaktı bugün. 14 yaşındayken 269 gün yaşam mücadelesi vererek öldü. Ama Berkin insanların yüreğinde büyüdü. Bu acıyı bize yaşatanların vicdanı rahat mı? Bizim tek isteğimiz Berkin’i öldüren polisin yargılanmasıdır” dedi. Baba Sami Elvan da “En güzel günümüzde, en kötü günümüzü yaşıyoruz. Berkin yaşasaydı belki İstanbul Üniversitesi’nde okuyup orada yemekhane zamlarına karşı yapılan eyleme destek verecekti. Oğlumun yaşamasına izin vermediler. Biz hukuksal anlamda tüm mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

DİLEK FENERİ UÇURDULAR

Ailesi, sıra arkadaşları ve çok sayıda kişi dün Elvan’ın vurulduğu Okmeydanı Gaziler Sokağı’nda buluştu. Polis, çok sayıda zırhlı aracı mahallenin giriş ve çıkışlarına konumlandırdı. Anma başlamadan önce anne Gülsüm Elvan polisin tutumuna tepki göstererek “Bu yaptıklarınızdan utanın, size acıyorum” dedi. Anmada arkadaşları Elvan için dilek feneri uçurdu.