Berkin'in ailesinden Erdoğan'a yanıt

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına yanıt verdi

14 Mart 2014 Cuma, 19:46
Abone Ol google-news

Gezi sirenişi sırasında başına gaz fişeği isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ile önceki akşam Kulaksız'da silahla öldürülen Burak Can Karamanoğlu'nun babası Halil Karamanoğlu, bu akşam "artı 1" televizyonunun Ana Haber bülteninde buluştu. İki acılı baba, bültene canlı telefon bağlantısıyla katıldı. 

Can Dündar, ilk olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü Gaziantep mitinginde söylediği "Annesi diyor ki, 'Evladımın katili Başbakan" diyor. Ben evlada sevgiyi, muhabbeti bilirim ama, sizin evladınızın mezarına karanfil ve demir bilye atışınızı pek anlamadım. O demir bilyeyi acaba niçin atıyorsun evladının mezarına? Neyin mesajını veriyorsun?" sözlerini ekrana getirdi. 

Can Dündar, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan'a, "Ne hissettiniz dinlerken?" diye sordu. Baba Elvan, şöyle konuştu:

"Maalesef ki çok acı gerçekleri Başbakan ortaya koyuyor. Yani böyle bir şey olabilir mi? Kendi çıkarları için, kandan beslenen bir insanı başka türlü değerlendiremiyorum. Biz evladımızı kaybetmişiz. Karşımda da acılı bir baba. Bugün ben o babayla görüştüm. Bu evlatları biz kolay yetiştirmedik. Bu evlatlar kolay gelmedi bu yaşa. Bizim ne şartlarda yetiştirdiğimizi gördü mü kendisi? Biz onun gibi gidip de onun bunun şeyini çalıp da, devletin arsalarını parselleyip de evladımıza yedirmiyoruz. Biz helal sütümüzü, helal paramızı yediriyoruz. Bundan Başbakan falan olmaz. Annesi evladını kaybetmiş, konuştuğu kelimelere bak... Senin emir verdiğin polisler bu çocuğu veriyor. Karşımdaki insan da o kadar acılı insan ki, Halil abi İstanbul'a dönünce biz kolkola girip utandıracağız o insanı." 

"BİLYE" TARTIŞMASI


Sami Elvan, "Neden mezara bilye attınız? Oradan bir anlam çıkarmaya çalışıyor Başbakan..." sorusunu da, "Ben söyleyeyim, çünkü çocuğun misket oynama zamanı. Misket oynayacak yaşta çocuk. Onun için, annesi oraya misket oynasın diye bilye koydu benim çocuğumun mezarına" diye yanıtladı.

Baba Sami Elvan, "Eli sopalı, yüzü poşulu meselesine de bir açıklık getirir misiniz?" sorusu üzerine de, "Nasıl anlatayım? İnsanları birbirine kırdırmak için elinden gelen her türlü fedakarlığı yapıyor bu insan. Başka bir şey söyleyemeyeceğim. Şu an konuşamıyorum zaten sinirden. Gerekirse ben yarın sabah kalkıp Giresun'a gideceğim, Halil Abi'nin elini öpeceğim. Birlikte biz elele, kolkola Giresun'dan buraya geleceğiz. Bu ülkeyi ne yapmaya çalışıyor bu insan, anlamadım ki? Biz acımızı bile paylaşamıyoruz. Acımızı bile yaşayamıyoruz. Ne istiyor bu ülkeden, ne istiyor bu insanlardan? 8 tane can almış, hâlâ doymamış mı? Benim oğlum 14 yaşında. Hiçbir siyasi düşüncesi yoktur. Hiçbir siyasi güç arkasında yoktur. Bunu çok açık ve net olarak söyleyeyim. Ne Halil abi, ne ben, ne başkası... Bunların oyununa gelmeyeceğiz" dedi. 

"TÜRKİYE'NİN BARIŞA İHTİYACI VAR"

Burak Can Karamanoğlu'nun babası Halil Karamanoğlu da, "Çocuğumuzu toprağa verdik genç yaşta. Başkalarının başına gelmesin. Diyeceğim başka bir şey yok. Ne diyeyim yani? Benim içim yanıyor. Bu çocuklar kolay yetişmiyor. 22 yaşındaki bir delikanlıyı toprağa verdik. Hiç yoktan. Türkiye'nin barışa ihtiyacı var. İnsanların birbirine kaynaşmaya ihtiyacı var. İnsanların birbirini sevmeye ihtiyacı var" dedi.

İŞTE ERDOĞAN'IN BERKİN ELVAN HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ

.