Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'dan ortak çağrı: Hakkımızı istiyoruz!

Süper Lig’de yeni sezon öncesinde dört büyük kulübün başkanı katıldıkları canlı yayında Türkiye Futbol Federasyonu'na sunulan dört maddelik mektuptaki taleplerini yineledi.

14 Temmuz 2021 Çarşamba, 21:52
Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'dan ortak çağrı: Hakkımızı istiyoruz!
Abone Ol google-news

13 Ağustos'ta başlayacak yeni sezon öncesinde dört büyük takımın başkanı Ahmet Nur Çebi, Ali Koç, Burak elmas ve Ahmet Ağaoğlu Habertürk'te yayınlanan programa katılarak gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dört büyük kulübün başkanı, yayıncı kuruluşla ilgili şikayetlerini yinelerken çözülmesi gereken ilk konunun naklen yayında yaşanan sorunlar olduğunu belirtti. 

Türkiye Futbol Federasyonu'nun çözüm için kulüplerle çalışması gerektiği ifade edilirken dört başkanın öne çıkan açıklamaları şöyle:

"SORUNLAR HEPİMİZİN"

Ahmet Nur Çebi: "Biz ne kadar barışık olursak camialarımız da o kadar barışık olacaktır. Özetle şu, biz aslında sahadaki rekabetin dışında hepimiz dostuz. Abi kardeşiz. Kurumların bunu bilmesini ve görmesini istedik. Kendi camialarımıza ve taraftarlarımıza cevap vereceğiz. Biz sahada rakibiz."

Ali Koç: "Ben başkanlara seçildiğimden beri şunu söylüyorum; sorunlarımız aynı çıkarlarımız aynı. Ortak hareket etmemiz gerekiyor."

Burak Elmas: "Ciddi problemlerimiz var. Bunların kavga edilerek çözümlenmeyeceği çok açık ve net. Bazı sorunları halletmezsek yeni bir kaos sezonuna başlayacağız. Buradaki amacımız, bu konuların çözülmesi. Sorunlar çözülmedikçe futbolun değeri artmıyor."

Ahmet Ağaoğlu: "Eğer ülke futbolunun yüzde 70'ini temsil eden kulüpler bizlersek, o sorunların yüzde 70'inin sorumlusu olan kulüplerin başkanları olarak oturuyoruz burada. Sahada rakibiz. Eğer sorunlar varsa bu hepimizin sorunu."

"GELİRLER EREZYONA UĞRADI"

Ahmet Nur Çebi: "En büyük sorunlarımızdan biri bitmeyen yayın ihalesi. Son iki senesi sağlıklı bir şekilde yürümeyen, gerekçe olarak da pandemi gösterilen ve kulüplerin gelirlerin erezyona uğradığını görüyoruz. Anlayış gösteriyoruz ancak bu her sene devam ediyor.

Ödeme takvimini kulüpler kompanse edebiliyor ama gelirlerin düşmesi esas sorun. Gerekçe olarak pandemi gösteriliyor. Pandemiden önce indirim söz konusu değildi. Bu tablo bizi yoruyor. Bizim ihtiyacımız olduğu bu dönemde yayıncı kuruluşu desteklemek bizi iki kat daha fazla yoruyor. Sonuç alınamaması bizi üzüyor. Taviz vermek istemediğimizi ifade ettik. Taleplerimiz ve isteklerimiz yerine gelmiyor. Yayıncı kuruluşun yarattığı ortam gerçekten sıkıntılı."

"BİZ NİYE İNDİRİME GİTMEK ZORUNDAYIZ?"

Ali Koç: "Federasyonumuz, sorunun özüne inmiyor. Daha da acı veren unsur, görüş ayrılıkları olduğu zaman kendi vicdanlarını ve bu kararları meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Dört tane sorunumuz var. İvedilikle çözülmesi gereken yayıncı kuruluş sorunu. Yabancı sorununun ligler başlamadan çözülmesi gerekiyor. 

Sorulması gereken soru şu, biz niye her sezon indirime gitmek mecburiyetindeyiz? 2016'da yapıldı ihale. Seneler içinde kur sabitlemeleri ve kur değişikleri ile anlaşılan tutar azalıyor. İlk sezon bu rakam 465 milyon dolara, ikinci sezonda 416 milyon dolara, üçüncü sezonda 388 milyon dolara ve geçen sezon 337 milyon dolara iniyor.

Bu sezon da 337 milyon dolar olduğunu varsayarsak 5 senede toplam indirim 564 milyon dolar.  Hangi gerekçeyle bu oluyor? Yayıncı kuruluşun haklarını bu kadar sahiplenirken, bizim haklarımızı neden savunmadınız?"

"SEYİRCİ OLMAYACAĞIZ"

Burak Elmas: "Kulüpler olarak biz Türk futbolunun sahibiyiz. Federasyonu, bizler adına oyunu yönetmesi için seçiyoruz. Gelinen noktada federasyon, kulüplere rağmen futbolu yönetiyor. Biz artık burada seyirci olmayacağız, kaptan olacağız. Anlaşılamaz bir yayıncı kuruluş ihalesi var. Yayıncı kuruluş bu ihaleye girdiyse bunun bedelini ödemek zorunda. Yayıncı kuruluşun sahibinden daha zengin değiliz."

"TFF'Yİ BEKLİYORUZ"

Burak Elmas: "Bir oyuncumuzun transferi konusunda başka bir kulüple davamız var. İtiraz ettik. Avrupa'da çözüldü ancak oynatabilmek için TFF'yi bekiyoruz. Avrupa'da oynatmamız gereken oyuncu konusunda bize izin vermedi. Neden, çünkü bu akşamki konuşmayı bekliyorlar. 

Konuyu çözmemelerinin sebebi Türkiye'de strese sebep oluyor. Doğru kararlar verilse gerilim olmayacak. Biz burada başkanlarla aynı fikirdeyiz. İdare edilecek bir durumda değiliz. Galatasaray olarak söylüyorum, zabıt olmadan federasyonla görüşmeyeceğiz. Biz gizli bir şey konuşmuyoruz."

"KULÜPLER CİDDİ BİR ÇIKMAZA SÜRÜKLENİYOR"

Ahmet Ağaoğlu: "Dört kulübe baktığımızda naklen yayın gelirinden elde edilen payda yüzde 20 ya da yüzde 30'u teşkil ediyor. Anadolu kulüplerine baktığımızda ise yüzde 60 ve yüzde 90'a geliyor yıllık bütçelerine baktığımızda. Bu durum kulüpleri ciddi bir çıkmaza sürüklüyor. Yayıncı kuruluş işin bu tarafında yok. 

Enflasyondan etkileniyorsa kulüpler etkileniyor. Hem kurdan  hem de naklen yayın gelirlerinden para kaybediyoruz. Anadolu kulüpleri ne yapacak?

Kurullara gelince sorunların kaynağı yine biziz, kulüpleriz. MHK'yı eleştiriyoruz ama MHK'nın yapısı 1960'dan beri bu şekilde geliyor. Tahkim Kurulu, PFDK'nın yapısı yıllardır bu şekilde. 3 senede 4 kez MHK başkanı değişti, tartışmalar sona ermedi. Çünkü arıza motorda, siz lastik değiştiriyorsunuz."

"BİRBİRİMİZİN HAKKINA SAHİP ÇIKMALIYIZ"

Burak Elmas: "Sorunları düzeltmeyi başkalarına bırakmayacağız. Her birimiz kulüplerimizin idaresini ortaya koyuyoruz. Burada da samimiyet esas. Birbirimizin hakkına sahip çıkmamız lazım. Gelen teklifleri kabul eden kulüpler değil, teklif getiren ve kabul görmesi için baskı yapan kulüpler olacağız. Çok fazla çalışma var. Hakem sorunundan MHK'ya kadar çok güzel çalışmalar yapıldı."

"ALINAN KARARLAR KULÜPLERE ZARAR VERİYOR"

Ahmet Nur Çebi: "Yabancı sayısından altyapısı kuvvetli takımlar etkilenmeyebilir. Bazı kulüpler var, dışarıdan daha fazla oyuncu alarak maliyetleri düşürüyordu. Bu karar çıktığından beri Türk futbolcuların maliyetleri 3'e veya 4'e katlandı. Bu sağlıklı değil. Alınan her karar kulüplere zarar vermeye başladı. Kulüplere sahip çıkalım diye bir tavır yok."

"OYUNCULARIN GELİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Ahmet Ağaoğlu: Rezerv takım uygulanmasını istedik. U-19 takımlarını birbirleriyle mücadele ettiriyorsunuz. Peki, oradaki rekabet düzeyiyle 1. Lig'deki rekabet düzeyi aynı mı? İsmi Gelişim Ligi, oyuncunun orada gelişmesi mümkün değil. 3. ligden başlasınlar dedik. Yabancı sınırlamasına hazırlansınlar diye. İki senedir çıkartamadılar bunu veya çıkartmak istemediler."

"KULÜPLERE RAĞMEN KARAR ALINDI"

Burak Elmas: "Yabancı konusunda bütün kulüpler mutabık. Kulüplere rağmen bu karar alındı. Milli marş okunmuyormuş. Etiyopyalı atlet milli formayla başarılı olunca herkes mutlu, bizde milli marş okunmuyor diyorlar. Saçma sapan alınan kararlar var ve bu kararlar bize rağmen alınıyor."

"YAPISAL SORUNUN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR"

Ali Koç: "Evet biz bir yabancı çöplüğü haline geldik. Ben olsam 30 yaşından bir gün dahi almış yabancının transferine izin vermem. Sayıyla sınırlayacağımıza başka kriterler getirelim. Bu yapısal sorunun çözülmesi için 10 yıl gerekiyor. İrade varsa yapılır. Çok zor değil. Tekerleği yeniden keşfetmemiz gerekmiyor. 

Biz 2 saha ile altyapıyı götürüyoruz. A takım başka ilçede altyapı başka bir yerde. Federasyona öneri sunduk. Az yabancı oyuncu oynatan takımlar ile Milli takımlara çok oyuncu veren takımlar ödüllendirilsin dedik. Sanki biz konuşmamız gibi yabancı kuralı koydular. 8+6 ne demek, altı yabancı futbolcu tribünde oturuyor demek. Türk futbolunun böyle bir lüksü yok."

"UEFA VE FIFA HİÇBİR ŞEY YAPAMAZ"

Ali Koç: "Kulüpler Birliği olarak irade koyduğunuz takdirde çok kolaydır bunu gerçekleştirmek. Geçen sezon maçların ilk haftasında bir dakika oynamadık. Kulüpler Birliği olarak irade koyduğumuzda UEFA ve FIFA da hiçbir şey yapamaz. En kötü üç puanımızı silerler o da bir şey fark ettirmez. Bizle inatlaştıklarca inandırıcılıkları düşmeye devam edecek. Futbol endüstrisinde çok büyük bir güven sorunu var."

"TFF İYİ NİYET GÖSTERECEK"

Burak Elmas: "Yayın ihalesinde satılan hak bizlerin hakkı. Bunu satması için görevlendirilen TFF, bunu başaramadı. Bizim burada kendi hakkımızı kendimiz satmamız lazım. Artık ligin pazarlamasını kendimiz yapmamız lazım. TFF bizi çağıracak ve isteklerimizi dinleyecek. Onlar, bu teklifleri yorumlayarak iyi niyetlerini gösterecek." 

"AMACIMIZ RAKİP OLMAK DEĞİL"

Ahmet Ağaoğlu: "Bizim amacımız federasyona rakip olmak değil. Altından kalkamadıkları yüklerden onları kaldırıp, asli görevi olan futbolun yönetimini onlara bırakıp kalan işleri biz üstlenelim diyoruz.

İngiltere'de federasyon, sadece müsabaka talimatlarını uyguluyor. Hakemler, ayrı bir şirket. O şirkette kimsenin bilerek hata yapma şansı yok. Performansa göre sistemin dışında kalırlar. Böyle bir modele geçmememiz için şu anda hiçbir nedenimiz yok."

"MENAJERLERİN OYUNUNA GELİYORUZ"

Ahmet Nur Çebi: "Transfer dönemindeyiz, birçok menajerin oyununa geliyoruz. Bütün başkanlarımızdan istirham ediyorum, birbirimizin ilgilendiği futbolcularla ilgilenmeyelim. Fiyat artırmaya gerek yok. Menajerlerin yalanlarına engel olmalıyız. İstirham ediyorum. Birbirlerimizin ilgilendiği oyuncularla ilgilenmeyelim. "

"GÜVEN SORUNU VAR"

Ali Koç: "Federasyon çok yüksek maliyetle çalışıyor. Bizim paralarımız nereye gidiyor, şeffaf şekilde bilmek istiyoruz. Güven sorunu ve bunun toplumsal etkileri var. Hepimizi hakemler konusunda rahatsızız. Teknoloji gelince sorunlar daha da arttı. Tam tersi olması gerekiyordu. Hakemler, gözlemci raporuna göre puan alıyor. Bunu tek kişi yapıyor. Biz, bunun üç kişiyle yapılmasını talep ediyoruz. Hakemler kurayla çekilsin. İyi hakem performansına prim verin.

"DEVRİM YAPMA MECBURİYETİMİZ VAR"

Burak Elmas: "Türk futbolunda devrim yapma mecburiyetimiz var. Bunu yapma iradesini ortaya koyuyoruz. Aynı tarihi sorumluluk Türkiye Futbol Federasyonu'nda da var. Umarım bir parçası olurlar. Aramızda kavga çıkartan sistemsizliği kaldırarak rekabeti sahaya indirmek istiyoruz. Herkes çalışmasının karşılığını sahada almak istiyoruz. Bu devrimin parçası olmayı tercih ederlerse çok daha hızlı hareket edebiliriz."