Beşiktaşlı Talisca'ya ırkçı saldırı

Lizbon’da Beşiktaş’a 1 puan getiren Talisca, Portekiz gündeminde. Talisca’nın eşine sosyal medya üzerinden “Kızın ve sen maymunsun, çöp, köpek” gibi hakaretler edildi. Talisca’nın eşi, “Irkçılar, saygısızlar” tepkisi verdi.

14 Eylül 2016 Çarşamba, 21:25
Abone Ol google-news

Şampiyonlar Ligi ilk maçında 90+3’te attığı golle Lizbon deplasmanında Beşiktaş’a 1 puan getiren Talisca Portekiz basınında manşetlere çıktı. Talisca’nın kiralık olarak Benfica’dan Beşiktaş’a gelmesiyle bağlantılı yapılan açıklamalar ve eski kulübünde yaşadığı sorunlar da Portekiz basınında polemik konusu haline geldi.

Abola gazetesi, “İntikam soğuk yenir” başlığı ile Talisca’nın gol vuruş anını 1. sayfasına taşıdı. Talisca’nın maç sonrasında yaptığı açıklamalarda kullandığı, “Benfica bana büyük bir saygısızlık yaptı. Kızım daha 6 günlükken, kulüp benim dışımda tüm futbolcuların parasını ödemişti” şeklindeki sözler öne çıkarıldı. Benfica Kaptanı Salvio’nun, eski arkadaşına göndermede bulunması, ortalığı karıştırdı. Salvio’nun “Gol sonrası neden böyle sevindi kendisine sormalı” sözleri geniş yankı buldu Bazı Portekiz gazeteleri, Benfica Kulübü yöneticilerinin Talisca’yı yalanladığını yazarak, “Talisca, geçen sezon ortasında takımdan ayrılmayı kafasına koyarak hep maaş artışı istedi. Aradığı maaşı da en sonunda Türkiye’de buldu” dediklerini savundu. Ülke basınında, Beşiktaş’ın Portekizli futbolcusu Ricardo Quaresma’nın maç sonrası gazetecilere verdiği demeçte, “Talisca, Benfica’da devam edebilecek değere sahip olduğunu göstermek istedi” şeklindeki sözü de geniş yer aldı.

Abola: Talisca’nın intikamı. İntikam soğuk yenir. 

Record: İhanet. 

O Jogo: Talisca Benfica’ya karşı! 

Publico: Gecenin başaktörü Talisca.

Irkçı söylemler

Karşılaşmanın ardından Benfica’lı bazı taraftarlar, Talisca’nın hayat arkadaşı Anna Paula Ramos’a sosyal medya üzerinden çok ağır yorumlar yaptı. Talisca’nın eşine hakaretler içeren yorumlarda, “Benfica, sizi sefaletten kurtardı. Aileniz saygı hak etmiyor. Utanmalısınız. Kızın ve sen maymunsun, çöp, köpek. Umarım ölürsün” ifadelerini kullandılar

EŞİ TEPKİ GÖSTERDİ

Talisca’nın eşi, “Ne düşünüyorsunuz? Lanet olası taraftarlar, kızımı o pis ağızlarına alıyorlar. Irkçılar, saygısızlar” diye tepki verdi. Portekiz’deki yeren internet siteleri de bu görüşleri haberleştirdi. Diaro de NOticias Sportivo gazetesi, “Talisca’nın uğradığı hakaretlerden kızı bile payını aldı” yorumunda bulundu.