Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın: "5 binli rakamlara ancak temmuz başında ineriz"

Prof. Dr. Akın, "Bir yandan gösteri, diğer yandan şampiyonluk kutlaması için sokağa gidişle 5 binli rakamlara ancak temmuz başında ineriz" dedi.

14 Mayıs 2021 Cuma, 12:45
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın:
Abone Ol google-news

Korona virüsü vakalarındaki yükseliş üzerine 29 Nisan'da başlayan 'tam kapanma' sürecinde sona gelinirken, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, 'normalleşme' için hedeflenen rakamlara temmuz ayından önce ulaşılamayacağı uyarısında bulundu. Prof. Dr. Akın, "Bir yandan gösteri, diğer yandan şampiyonluk kutlaması için sokağa gidişle 5 binli rakamlara ancak temmuz başında ineriz" dedi.

ERDOĞAN'IN VE BAKAN ERSOY'UN 'TAHMİNİ' NEYDİ?

HaberTürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya yazısında, Prof. Dr. Levent Akın ile yaptığı görüşmeye yer verdi. Sarıkaya, Akın'ın AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tam kapanma öncesinde işaret ettiği 5 bin vaka hedefine ulaşmanın bu ay sonunda dahi mümkün olmayacağı düşüncesini aktardı.  

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Reuters'a yaptığı açıklamada, "Hedefimiz, 1 Haziran itibarıyla turist trafiğini açmak için 17 Mayıs’tan sonra vaka sayısı olarak 5 binin altına inmek. Bu sayıya düşebilirsek 30 milyon hedefimizi hala koruyoruz" demişit.

'KIRMIZI KENTLERDE TAM KAPANMA, MAVİLERDE NORMALLEŞME'

Sarıkaya, şöyle devam etti:

"Açılma ile birlikte yeniden vaka sayılarının 20 binli rakamlara ulaşmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Yaptığı hesaplamalara göre eğer bugünkü gibi yarı kapanma ile gidilirse ancak temmuz başında 5 binli rakamlara ulaşılır. Onun öncesinde 5 bin sayısından ancak rakamsal olarak söz edilebilir.

Prof. Dr. Levent Akın’ın önerisi daha önce hazırlayıp Sağlık Bakanlığı’na sundukları, ancak uygulamasında sorun yaşanan kademeli açılma planının devreye konulması.

Yani kırmızı kentlerde tam kapanma sağlanırken, mavi olanlarda her şeyin normalleşmesi. Bu yapıldığı takdirde kademeli normalleşmenin daha sağlıklı olacağını belirtti. Bu aşamada sokaklardaki kalabalığa da dikkat çekti.

Aslında haksız değil, çünkü 7 milyon kişi izin aldı, onun öncesinde de 3 milyon vardı; dolayısıyla 10 milyon kişinin izin belgesi ile sokakta bulunduğu ortamda normal yaşam sürüyor demektir.

Buna dün de açık bir şekilde sokaklarda görüldüğü gibi bakkala gidiyorum bahanesi ile bayramlaşmaya gidenleri de eklerseniz durum daha net anlaşılır.

Prof. Dr. Akın, aylık 300 bini aşan vakanın olduğu ülkede normalleşmeden söz edilemeyeceğinin altını çizip ekledi:

'Bir yandan gösteri, diğer yandan şampiyonluk kutlaması için sokağa gidişle 5 binli rakamlara ancak Temmuz başında ineriz…'"

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'tam kapanma'yı açıklarken "Avrupa'nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz. Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır" demişti.