Bir annenin isyanı

Türkiye, Trabzon Maçka’da PKK’lilerin erzak çaldığı evlerini gösterirken açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Eren Bülbül’e ağlıyor. Dün Eren’in acılı annesi Ayşe Bülbül, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anne Bülbül, “Eren’in oraya götürülmesi ihmaldir. Eren’in oraya neden götürüldüğünün cevabını istiyorum. Yetkililer sorsun, soruştursun” dedi.

14 Ağustos 2017 Pazartesi, 14:25
Abone Ol google-news

<video:802997>
Trabzon’un Maçka ilçesinde PKK’li teröristlerin erzak çaldığını ihbar eden ve girdikleri evi gösterirken teröristlerin açtığı ateşle şehit olan 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül, “Eren’in oraya götürülmesi yüzde 100 değil, binde 1000 ihmaldir. Eren’in oraya neden getirildiğinin cevabını istiyorum. Yetkililerden tek isteğim çocuğumun oraya götürülme nedenini bana bulsunlar. Yetkililer sorsun soruştursun. Hiç böyle bir adalet olur mu?” dedi. Maçka ilçesi Sukenarı Mahallesi Çatak mevkiinde bir akrabasının evinde taziyeleri kabul eden acılı anne Ayşe Bülbül, evinde yaşanan hırsızlık olayına ilişkin yaşananları anlattı, telefonla ihbarda bulunduklarını, komutanların da kendisini değil çocuğu Eren’i aradığını söyledi. İhbar sonrası telefon trafiğinin sıklaşması üzerine oğluna “Bunlar, bizi terörü besliyoruz” diye suçlamasın dediğini anlatan Ayşe Bülbül, “Baktık ki evin çevresinde izler var. Hep ezilmiş. Dedim ‘Oğlum baksana buraya gelen köyden biri değil. Gerçek terörist.’ Benim de Eren’in de numarasını aldılar. Eren aradı çaldırdı komutanı ‘Komutanım evin gerileri falan hep ezildi’ dedi. Komutan da Eren’e ‘Resimlerini çek de bana at’ demiş. Çocuk da çekti attı. Sonra biz yaylaya gittik. Eren de amcasına fındık toplaya gitti. Ama Eren’i sürekli arıyorlardı. Yahu bu çocuğu niye arıyorsunuz? Beni arayın. Beni aramadılar.” Eren’in oraya götürülmesinde ihmal olduğunu ifade eden anne Bülbül şöyle konuştu: “Eren’in oraya götürülmesi yüzde 100 değil, binde 1000 ihmaldir. Eren’i cuma namazından sonra bekleyip alıp gitmenin sonucunu istiyorum. Başbakanımızdan, bakanımızdan, yetkililerden Eren’in oraya neden getirildiğini öğrenmek istiyorum. Tek şunu düşünüyorum; ‘Ya biz bakalım bu çocuktan bilgi alabilir miyiz, bakalım acaba bunlar mı bunu besliyor?’ diye düşündüler. Biz nerede besleyeceğiz onları ormanın dibinde. Nasıl besleyecektim ben kadın kişi eşim yok, çocuklarım yok. Ne diyerek besleyecektim? Madem besledim, niye duyurdum? Sonuçta biz ihbar ettik, evimiz soyuldu.”

Can güvencesi talebi

Yetkililere seslenen gözü yaşlı anne Ayşe Bülbül, şunları söyledi: “Geldiler ifadeler bitmiş. Eren’in oraya neden getirildiğinin cevabını istiyorum. Yetkililer sorsun soruştursun. Benden ifade alanlar sadece benim yanıma gelmedi kızlarım da yanımdaydı. Benim evim soyulsun önemli değil ‘Ormanın dibinde ben can güvencesi istiyoruz’ dedim. Hiç böyle bir adalet olur mu? Ben yalnız değilim çoluk çocuğum var. Bunlar ne olacak. Ben 30 sendedir oradayım. Yetkililerden tek isteğim çocuğumun oraya götürülme nedenini bana bulsunlar. Benim çocuğum şehit olmak isterdi ama askerde şehit olmak isterdi, kapının önünde değil. Bende en çok yara açan babası olsaydı bu iş böyle olmazdı, olamazdı. 18 ay önce babasını kaybettim ondan sonra da Erenimi kaybettim. Cumhurbaşkanıyla görüştük. Ne arzum varsa temin edeceklerini söyledi. ‘Eren’in kanını yerde bırakmayacağım’ dedi. Ne desin başka. Önce can güvenliği istiyorum sonra da camideki bir çocuk oraya niye bir daha gitti?”

‘Neden oraya gitti?’

Oğlu Eren ile son görüşmelerini anlatan ve teröristlerin yakalanmasını isteyen acılı anne Bülbül, “Eren’e en son ‘Fındıktan sonra bir bak etrafı bir kolla’ dedim. O da bana ‘Anne ben gelemem bir daha buraya korkarım’ dedi. Ben dediğimde korktu da bunlar Eren’e ne dedi de korkmadı. Ne tepki aldı da gitti oraya? Ben kendimi suçlu hissediyorum. Bu teröristlerin yakalanması acımı biraz da olsa dindirir. Benim yetimlerimin yiyeceğini aldılar evin başında oturup yediler keyifli keyifli. Sonra da Eren geldi vurdular onu. Eren’in oraya neden getirildi. Bu sorunun cevabını istiyorum” diye konuştu.

Eren’in ölümüne soruşturma

Trabzon’da 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün de yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili aileden gelen ihmal iddiaları araştırılacak. Maçka Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı adli soruşturma sürerken, İçişleri Bakanlığı’nın da Trabzon’a müfettişler göndereceği öğrenildi.

Eren için CHP'den yasa teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Trabzon Maçka’daki terör saldırısında çatışma esnasında hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün resmiyette de şehit sayılması ve ailesinin şehit ailesi imkânlarından yararlanması için kanun teklifi verdi. Tanal, “15 yaşında gencecik bir çocuk hayatını, gençliğini hiçe saydı ve belki de operasyonun kaderini değiştirdi. Bu devletin Erenlere sahip çıkması, kahramanlık hikâyesini unutturmaması gerekir. Bu topraklarda yetişmiş daha nice yiğidimiz, gizli kahramanımız var. Devletin gereğini yapıp, ülkenin kahramanlarına kol kanat germesi, sahip çıkması gerekir. Şehidimiz Eren, sadece sözde değil, resmi anlamda da şehit sayılmalıdır. Hatta ailesi de şehit ailelerine tanınan haklardan yararlanmalıdır” dedi.