Bir Cumhuriyet kenti.... Fotoğraflarla Ayancık'ın 150 yıllık tarihi

Belgesel fotoğrafçı Volkan Atılgan’ın AYKAD ve Küçükçekmece Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen ‘TARABALAR’ Bir Ayancık Belgeseli adlı fotoğraf sergisi dün Sefaköy Kültür Merkezi’nde İstanbullu sanat severlerle buluştu.

26 Ocak 2018 Cuma, 10:28
Abone Ol google-news

Sinop'un Ayancık İlçesi'nin 150 yıllık tarihine ışık tutan ‘TARABALAR’ Bir Ayancık Belgeseli adlı fotoğraf sergisi, Sefaköy Kültür Merkezi'nde (SKSM) dün açıldı. Serginin açılış kokteyline eski Galatasaray ve Milli Takım oyuncusu Hakan Ünsal, Ayancık Kültür ve Kalkındırma Derneği (AYKAD) Başkanı Sedat Orhan, Sinop Dernekler Federasyonu (SİNDEF) Başkanı Engin Kırmızıgül ve çok sayıda yurttaş katıldı.

"TARABALAR ŞEFFAF BİR TÜLDÜR AYANCIK'TA"

Fotoğraf sergisini düzenleyen belgesel fotoğrafçı Volkan Atılgan, açılış konuşmasında katılımcılara teşekkür etti. 'Tarabalar' kelimesinin tahtadan yapılmış çit anlamına geldiğini belirten Atılgan, "Tarabalar, sosyal hayat ile özel hayatı birbirinden ayıran şeffaf bir tüldür Anadoluda ve Ayancık'ta. Tahta çıtaların arasından gözünüzü uzattığınızda, içerideki özel hayata tanıklık edersiniz. Kapınızın üzerinde anahtarınız varken huzur içinde uyursunuz. Bugün hala Sinop'ta otomobilinizin anahtarı üzerindeyken güven içerisinde alışveriş yaparsınız. Biz bu yüzden fotoğraf koleksiyonunun adına 'Tarabalar' adını verdik" dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK FOTOĞRAF KOLEKSİYONLARINDAN BİRİ 

Serginin 16800 kare fotoğraftan oluştuğunu kaydeden Atılgan, "Fotoğraf koleksiyonu 184 aileden toplandı. Bu yönüyle dünyanın en büyük fotoğraf koleksiyonlarından biri. Sergi Rusya dahil, 13 farklı noktada sergilendi" diye konuştu.

Atılgan Ayancık'ın tarihte çok dilli, çok renkli ve çok dinli bir kent olduğunu da sözlerine ekledi.

13 ŞUBAT'A KADAR ZİYARET EDİLEBİLECEK

Cumhuriyet tarihi ile birlikte Türkiye ormancılık tarihi ve Türkiye orman endüstri tarihine de ışık tutan ‘TARABALAR’ Bir Ayancık Belgeseli adlı fotoğraf sergisi, SKSM'de 13 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek.