‘Biri Hiçbiri Binlercesi’

Biri Hiçbiri Binlercesi; İtalyan yazar Luigi Pirandello’nun 1909’da yazmaya başlayıp 1925’te tamamladığı, 1924’te yazdığı bir mektupta eseri için “...en acı ve mizah dolu” sözlerini kullandığı en ünlü romanı.

18 Haziran 2021 Cuma, 00:01
Abone Ol google-news

“Tımarhaneye girmeyi göze aldım - ileride göreceğimiz gibi, hepimiz aldık - ama bu da yetmedi bize. Yaşamımızı da tehlikeye atmalıydık, sonunda iyileşip sağlığın yolunu (biri, hiçbiri, binlercesi) bulabilmem için. Ama bunları sırası gelince anlatacağız.” Kitaptan...

Biri Hiçbiri Binlercesi; İtalyan yazar Luigi Pirandello’nun 1909’da yazmaya başlayıp 1925’te tamamladığı en ünlü romanı. Pirandello, 1924’te yazdığı bir mektupta eseri için “...en acı ve mizah dolu” sözlerini kullanacaktır.

Babasının kurduğu bankanın geliriyle rahat bir yaşam süren Vitangelo Moscarda’ya bir gün karısı burnunun sağa doğru çarpık olduğunu söyleyince tüm dünyası altüst olur.

Kendisinin o güne kadar gördüğü ve sandığı gibi olmadığını, başkalarının gözünden yansıtılmış çoğul ve uçucu bir gerçekliği kişileştirdiğini anlar.

Bu farkındalık, başkalarının ön yargılarından bağımsız “bir” kimlik için çılgınca bir arayış içindeki Moscarda’nın deliliğe doğru ilerlerken tuhaf biçimde özgürlüğe kavuşmasını sağlayacaktır...

Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından okurlarla buluşturulan yapıtın çevirisi Şadan Karadeniz’e ait.