Birleşik Haziran Hareketi: Cumhuriyet gazetesine yönelik baskılar kabul edilemez

Birleşik Haziran Hareketi Ankara Bilim, Basın, Kültür ve Sanat Meclisi, başta Charlie Hebdo ve Cumhuriyet gazetesi olmak üzere, düşünce ve ifade özgürlüğüne, basına yönelik baskı ve sansür girişimlerini kınıdıklarını ve Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının hedef gösterilmekten vazgeçilmesini ve gerçek önlemlerin derhal alınmasını açıkladı.

16 Ocak 2015 Cuma, 13:04
Abone Ol google-news

Birleşik Haziran Hareketi Ankara Bilim, Basın, Kültür ve Sanat Meclisi'nin yaptığı yazılı açıklama şöyle; "Paris'te yaşanan kıyım tüm dünyada düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı olarak değerlendirildi ve destek eylemleri başlatıldı. Ülkemizde de Charlie Hebdo dergisi son sayısından örnekler yayımlayarak bu desteğe katılan Cumhuriyet gazetesi, gerici odakların hedefi durumuna geldi. Hem doğrudan, hem de sosyal medya yoluyla yöneltilen tehditlere, hükümet yetkililerinin skandal açıklamaları ve gözdağı verme çabaları eşlik etmiş, güvenlik güçlerinin ablukası da gerici odaklara hedef gösterme işlevi görmüştür. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinin matbaası polis tarafından basılıp nüshalar kontrolden geçirilerek, 12 Eylül faşizmini aratmayacak bir keyfilik ve hukuksuzluk sergilenmiştir. Cumhuriyet'e ve ilerici basına yönelik tehditler, baskı ve sansür girişimleri tüm hızıyla sürmektedir."

'CUMHURİYET GAZETESİ ÇALIŞANLARI HEDEF GÖSTERİLMEKTEN VAZGEÇİLMELİ VE GERÇEK ÖNLEMLER DERHAL ALINMALIDIR'

"Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin bir avukatın başvurusu üzerine, 'Hz. Muhammed'in karikatürlerinin bulunduğu Charlie Hebdo nüshalarını yayınlayan sitelere yönelik engelleme kararı" da düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bir tehdittir. Benzer biçimde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Cumhuriyet gazetesi hakkında başlattığı soruşturma da düşünce ve ifade özgürlüğüne gözdağı niteliği taşımaktadır. Bu baskılar sonucunda ortaya çıkacak tüm istenmeyen gelişmelerin sorumlusu AKP iktidarı olacaktır. Cumhuriyet gazetesi çalışanları hedef gösterilmekten vazgeçilmeli ve gerçek önlemler derhal alınmalıdır. Birleşik Haziran Hareketi Ankara Bilim, Basın, Kültür ve Sanat Meclisi olarak, başta Charlie Hebdo ve Cumhuriyet gazetesi olmak üzere, düşünce ve ifade özgürlüğüne, basına yönelik baskı ve sansür girişimlerini kınıyoruz. Cumhuriyet gazetesinin yanındayız. Düşünce özgürlüğünün engellenmesine karşı duracağız."