BM askerleri çocuğa tecavüz etti!

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Birleşmiş Milletler-BM askerlerinin bir çocuğa tecavüz ettiği yönündeki haberlere Ban Ki-mun'dan açıklama geldi.

12 Ağustos 2015 Çarşamba, 11:14
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görev yapan barış gücü askerlerinin 12 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiği ve iki kişiyi de öldürdüğü iddialarından büyük üzüntü ve hayal kırıklığı duyduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri'nin sözcüsü Stephane Dujarric, Ban'ın son dönemde Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki BM Misyonu (MINUSCA) ile ilgili ortaya atılan iddialardan dolayı "kişisel olarak büyük üzüntü duyduğunu ve hayal kırıklığı yaşadığını" söyledi.

Dujarric, "Bu türz suistimallerin asla hoş görülmemesi, her iddianın ciddiye alınıp kararlı ve kapsamlı bir şekilde soruşturulması gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyoruz" diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü, dün yayımladığı raporda 2-3 Ağustos'ta başkent Bangui'nin PK5 mahallesinde düzenlenen operasyon sırasında bir barış gücü askerinin, arama yaptığı evin banyosunda saklanan 12 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiğini ileri sürmüştü.

Tecavüze uğrayan çocuk ve ailesiyle yapılan mülakatlara da yer verilen raporda askerlerin, sivillere rastgele ateş açması sonucu 61 yaşındaki bir kişiyle, 16 yaşındaki oğlunun evleri önünde öldürüldüğü iddia edilmişti.

MINUSCA, iddialar hakkında soruşturma başlattı.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde geçen yıl da bazı Fransız askerleri, çocuk istismarıyla suçlanmış BM ve Fransa'nın suçlamaları ele alış tarzı tepkilere neden olmuştu. Tepkiler üzerine BM Genel Sekreteri Ban, bu tür sorunların ele alınış biçimine ilişkin sorunların tespit edilmesi için bağımsız bir panel görevlendirmişti.

BM 19 Haziran'da da başkent Bangui'deki barış gücü personelinin sokak çocuklarına cinsel istismarda bulunduklarına yönelik şikayet aldıklarını açıklamıştı.