Borsa İstanbul çakıldı

Borsa İstanbul’un tarihi zirvesini gördüğü 22 Ocak’tan düne kadar endeks yüzde 28.6 değer kaybetti.

17 Mart 2020 Salı, 12:16
Abone Ol google-news

Koronavirüsün para piyasalarındaki başdöndürücü etkisi sürüyor. Tüm küresel piyasalar gibi Borsa İstanbul da bu salgının etkisinde. Borsa İstanbul’un 22 Ocak’ta seansta ulaştığı tüm zamanların zirvesi 124 bin 536 puandan düne kadar düşüşü yüzde 28.9 oldu. Bugün de endeks ekside. Meksa Yatırım Stratejisti Zeynel Balcı’nın hazırladığı tabloya göre Borsa İstanbul’da zirveden bugüne geçen 39 günde en fazla değer kaybı yaşanılan hisse de yüzde 62 ile QNB Finansbank oldu. En fazla değer kazanan hisse ise yüzde 64 ile Gübre Fabrikaları oldu.

FENERBAHÇE HİSSELERİNDE KAYIP BÜYÜK

Dunya.com'da yer alan habere göre, 39 günde yüzde 60 değer kaybeden Dagi Yatırım, Salix Yatırım ve Smartiks Yazılım’ı yüzde 58’lik kayıp ile Doğan Burda hisseleri izledi. GSD Denizcilik hisselerindeki düşüş yüzde 56 oldu. Derimod, Aksu Enerji ve Fenerbahçe de yüzde 56 değer kaybı yaşayan hisseler arasında ilk 15 sıraya girdi. Do-Co, Fonet Bilgi Teknolojileri, İş Girişim, TGS Dış Ticaret yüzde 54 kayıpta. Pegasus hisselerinde ise 39 günlük düşüş yüzde 53 oldu.

Yüzde 50’nin üzerinde kayıp yaşayan hisseler arasında yüzde 52 ile Reysaş Lojistik, Metro Petrol, Derlüks Deri, Lider Faktoring ile Karsu Tekstil var. Ayen Enerji, Deniz GMYO, Gözde Girişim yüzde 51, Akfen GMYO, Yünsa, İttifak Holding, Bagfaş yüzde 50 düştü. Katmerciler Ekipman’da ise değer kaybı yüzde 49.

KORONAVİRÜS KİTİ ÜRETİCİSİNDEN HIZLI YÜKSELİŞ

Yatırımcısını bu süreçte üzmeyen şirketler de yok değil. Bunların başında yüzde 64 kazanç sağlayan Gübre Fabrikaları geliyor. Oyak Yatırım yüzde 56, İnfo Yatırım yüzde 49, Niğbaş Niğde Beton yüzde 26 değer kazandı. Son günlerin en hızlı yükselişini yaşayan ve koronavirüs teşhisine yönelik tanı kiti üretimi yapan RTA Laboratuvarları yüzde 24 yükseldi. RTA Laboratuvarları bugün de yüzde 10 değer kazanmış durumda. Şirket 5 ülkeye ihracat yaparken 10 ülkeden de sipariş almış durumda. Nisan sonuna kadar da 2 milyon test siparişini teslim edecek. Seyitler Kimya 39 günde yüzde 19, Gedik Yatırım, Halk Sigorta, Anel Telekom yüzde 16 yükseldi. İş Yatırım yüzde 13, Penguen Gıda yüzde 11 değer kazanan hisselerden. Sodaş Sodyum, Ulusoy Elektrik ve Viking Kağıt’ta yükseliş yüzde 9. Şampiyonluk adayı Trabzonspor da bu 39 günü yüzde 6 yukarıda tamamladı.