Boş statta gelen kupa şampiyonluğu!

Tribün olayları nedeniyle seyircisiz oynanan Yunanistan Kupası finalinde AEK ezeli rakibi Olympiakos'u 2-1 yenerek tarihinde 15. kez mutlu sona ulaştı.

18 Mayıs 2016 Çarşamba, 12:45
Abone Ol google-news

Yunanistan'da, Lig Kupası'nın sahibi AEK oldu. İstanbulluların takımı olarak adlandırılan AEK, finalde ezeli rakibi Olympiakos'u 2-1 yenerek tarihinde 15. kez mutlu sona ulaştı. Şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla maç 100 bin kişilik Olimpiyat Stadyumu'nunda seyircisiz oynandı.

Stadyuma girişleri yasaklanan AEK ve Olympiakos taraftarları, final maçını kendi semtlerindeki dev ekranlardan izlemek zorunda kaldı.

Maçı 2-1 kazanan AEK taraftarları, Olimpiyat Stadyumu'na 10 km uzaklıktaki AEK'nın merkez semti Filadelfiya'da sabahlara dek süren bir şölene katılırken, 25 km uzaklıktaki lig şampiyonu Olympiakos takımının merkez semti Pire limanında adeta bir matem havası esti.

"İÇLER ACISI BİR MANZARA"

AEK, kupayı kazanmasına rağmen takımı teknik direktörü Stelios Manolas, maçın seyircisinin oynanmasına tepki gösterdi. Maç sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Manolas: "Yüz bin kişilik stadyumda böyle önemli bir maçın seyircisiz oynanması kabul edilir bir durum değildir. Şu anda stadyum içinde bir şölen havası esmeliydi. Ama tribünler bomboş. İçler acısı bir manzara hakim. Yazık." şeklinde konuştu ve Yunan futbolunda gözlenen şiddet olaylarının önüne geçilmesi için yetkililerin daha fazla çaba göstermesi gerektiğine dikkati çekti.

3. LİG'DEN GELDİLER

1900 lerin başında İstanbullu Rumlar tarafından kurulan AEK, şiddet olaylarından dolayı 2013 yılında üst üste aldığı cezalarla 3. kümeye düştü. Bu sezon Yunanistan Süper Ligi'nde mücadele eden AEK, normal sezonu 3., play-off'u ise 4. tamamladı.