Bozdağ'dan belediyelere kayyım açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 28 belediyeye yapılan görevlendirmelerle ilgili konuştu. Bozdağ, "Seçilmiş olmak, seçilene suç işleme hak ve yetkisi vermez" dedi.

11 Eylül 2016 Pazar, 15:28
Abone Ol google-news

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 28 belediyeye atanan kayyım ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bozdağ, "Demokratik hukuk devletinde, seçimle işbaşına getirilen belediye başkanları/meclis üyeleri, vazifelerini, kanunlara uygun yapmak zorundadır. Belediye başkanları/meclis üyeleri, halka hizmet için gönderilen paraları terör örgütüne aktararak terörü finanse ederse, belediyenin araçlarını, ekipmanlarını ve imkanlarını terör örgütünün eylemlerinde kullandırırlarsa, demokratik meşruiyetlerini kaybederler. Hiçbir demokratik hukuk devleti, belediye başkanları ve meclis üyelerinin belediye gelirlerini terör örgütüne aktarıp terörün finansmanını yapmasına, terör örgütünün eylemlerinde belediye araçları, ekipleri ve imkanlarının kullandırmasına izin vermez, veremez" dedi.

Bozdağ, belediyelerde yapılan atamalarla ilgili olarak "Milletin iradesine, milletin hukukuna, demokrasiye; kısaca, demokratik hukuk devletine sahip çıkmaktır; belediyenin imkanlarının yasadışı yollarla teröre ve terör örgütlerine aktarılarak terör örgütünün finansmanına engel olmaktır; belediyenin araçlarının, ekipmanlarının ve diğer imkanlarının terör örgütünün eylemlerinde kullanılmasına izin vermemektir. Seçilmiş olmak, seçilene suç işleme hak ve yetkisi vermez. Hiçkimse, bunlar seçilmiş, suç olsun olmasın dilediklerini yapabilir, diyemez. Türkiye, terörle etkin ve kararlı mücadelesini, hukuk içinde ve hukuka uygun biçimde bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir" dedi.

Kayyım atamasını protesto edenlere polis müdahalesi

Kayyım atanan belediyeye böyle girdiler

Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret gözaltına alındı 

Sebahat Tuncel'den kayyım atamalarına tepki: Bu darbeye direnmek en meşru haktır

Kayyım atamalarına ilişkin hükümetten ilk açıklama

Kayyım atamasını protestoya polis müdahalesi