Bu elbiseyi neden herkes farklı renkte görüyor?

21 yaşındaki İskoç şarkıcı Caitlin McNeil tarafından 26 Şubat günü yayınlanan kıyafetin fotoğrafı sosyal medyayı salladı. Twitter’da paylaşılan ve rengi konusunda dünyayı ikiye bölen elbiseyi kimileri mavi – siyah görüyor, bazıları ise beyaz ile altın rengi olduğunda ısrar ediyor...

01 Mart 2015 Pazar, 10:28
Abone Ol google-news

 

Elbise hakkında çıkan tartışma, fotoğrafta 'beyaz ve altın sarısı' ve 'mavi ve siyah' göründüğü yorumları üzerine. Elbisenin rengi internette büyük bir tartışma başlattı. Bazı kullanıcılar elbiseyi altın sarısı ve beyaz olarak algılarken, bazıları ise mavi ve siyah olarak görüyor.

PEKİ GERÇEK RENGİ NE?

İnternet üzerinden de satılan ve bir manken üzerinde teşhir edilen elbisenin gerçek renginin mavi ve siyah olduğu anlaşıldı.

NEDEN FARKLI GÖRÜYORUZ?

Fotoğraftaki elbiseyi farklı renkte görülmesinin nedenleri arasında beynin renkleri algıladığı alandaki süreçler olduğu biliniyor. Ayrıca LED ekranlı çoğu alette ya da ekranda mavi ışığın çokca kullanılması ve mavi-körlüğü/hissizligi yaratması da bu farklılğı doğuruyor. Beyin farklı ışık koşullarında, objeleri farklı renkte algılayabiliyor.

‘ELBİSENİN BEYAZ-ALTIN RENGİ OLANI ÜRETİLEBİLİR’

İngiliz tekstil markası Roman Originals ise, çok tartışılan elbisenin beyaz-altın rengi olanının üretilebileceğini, mavi olanın ise çoktan tükendiğini açıkladı. İngiltere’de her ürünün çok düşük fiyatlara satıldığı Kara Cuma’dan beri ilk kez böyle satış yaptıklarına dikkat çeken Roman Originals yetkilisi, durumu şaşkınlıkla takip ettiklerini belirtti.

O elbise ne mavi-siyah ne de altın sarısı-beyaz

Konuyla ilgili ünlü bilim dergisi Wired’e konuşan Washington Üniversitesi Renk Bilimci Jay Neitz ise konu hakkında: “30 yıldır insanların renk algılarını araştırıyorum ve bu şimdiye kadar karşı karşıya kaldığım en radikal vaka” açıklamasında bulundu.

İşin sırrı gölge ilüzyonu

"Işığın nesneler üzerine düşüşünü algılayarak görseli beynimize en doğru şekilde aktaran gözlerimiz bize oyun oynuyor. Bilgisayar ortamında renklerin pantonesi alındığında arka plandaki beyaz rengin elbiseyi beyaz olarak algılayanları yanılttığını görüyoruz. Elbisenin gerçek rengi mavi olarak satışa sunulmuş. Ancak ben dahil bir çok kişinin elbiseyi beyaz – sarı olarak algıladığını belirtmek isterim."

Aslında renksiz

Elbisenin renginin mavi mi beyaz mı olduğu yıllardır düşünülen bir başka soruyu gündeme getirdi. Bazı kesimler evrende renklerin varolmadığını, güneş ışıklarının üzerine düştüğü nesnelerin renklerinin beynimizde yaratıldığı teorisine inanıyor.

Işığı tam alamayan ve gölgede kalan maddelerin renklerini beynimiz otomatik olarak koyultabiliyor. Çünkü beynimiz, çoğu zaman etraftan gelen bütün verileri işleyemiyor ve tam olarak algılayamadığı cisimlerin kabaca neye benzediğini hafızamızdaki verileri kullanarak tanımlıyor. Bu durum tartışma yaratan elbisenin insanlar tarafından farklı renklerde algılanmasına neden oluyor.