“Bunu Samsun için istiyoruz”

Yılport Samsunspor, altyapının kullanması için 15-20 çim saha yapabileceği bir araziyi belediyeden istedi. Şu ana kadar herhangi bir adımın atılmaması ise şaşkınlık yarattı.

12 Ocak 2019 Cumartesi, 12:16
Abone Ol google-news

Yılport Samsunspor, tesis yapmak için arazi bulamazken, kamp yaptığı Antalya’da 43 milyona mal olan ve 20 milyonu Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan Antalyaspor tesislerini örnek olarak gösterdi. Yılport Samsunspor, herhangi bir maddi destek beklemeden kendilerine tahsis edilecek arazi üzerine dev bir spor tesisi kurarak, şehri gerçek anlamda spor şehrine döndürmek istediğini açıkladı.

Geleceği şekillendirecek, Türk futboluna yeni Serkanlar, Celiller, Tanjular, Cenkler ve daha bir çok yıldız isim kazandırmak için kolları sıvayan Yılport Samsunspor yönetimi, kendi imkanları ile dev bir tesis yapmayı hedefliyor.

Başkan İsmail Uyanık, geldiği ilk günden bu yana altyapının önemine değinerek buraya yatırım yapmak istediklerini her fırsatta dile getirdi. Katıldığı bir televizyon programında, “Petrol Ofisi'nin oradaki dolgu alanını tahsis alma peşindeyiz. Burada 15-20 tane çim sahayı, yan yana yapmayı planlıyoruz. Milyonlar harcayarak tesisleri kendimiz yapacağız. Bunu gerçekleştirdiğimizde Samsun'da futbol patlaması yaşanacak. Sahalarımızı, dürüstçe iş yapan amatör takımlara açacağız. Tahsis işinin seçime kadar çözüleceğini düşünüyorum. Bu haklı talebe 'Hayır' denilmeyeceğini umuyorum” diye konuşmuştu.

Ancak aradan geçen zaman diliminde herhangi bir adım atılmaması ise dikkat çekti. Başkan İsmail Uyanık’ın büyük önem verdiği bu proje için birçok yer incelenerek en uygun alanın belirlenmesine rağmen somut bir adımın atılmaması şaşkınlık yaratıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin toprak dökme sahası olarak kullandığı alana talip olan Yılport Samsunspor buraya dev bir tesis kurmak için yetkililerden destek bekliyor. 

Türkiye’de bir çok büyükşehir belediyesinin kendi imkanları için şehrinin takımına katkı verdiği bu dönemde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin de gereken adımları atması bekleniyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde olan bir arazinin Antalyaspor’a kazandırılması için büyük bir çaba gösterdi. 2015 yılında başlayan süreçte Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde olan arazi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı da Döşemealtı Belediyesi üzerinden araziyi Antalyaspor’a kazandırdı. 1.5 yılda tamamlanan proje ile Antalyaspor’a dev bir tesis kazandırıldı. 43 milyon liraya mal olan tesisin 20 milyon lirası ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden karşılandı.