Bursa için deprem uyarısı: Her geçen gün yaklaşıyor, belediye ise hâlâ bir deprem haritası çıkarabilmiş değil

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde saat 10.21'de 5,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir, Balıkesir, Aydın ve Muğla ve Bursa’da da hissedildi. Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, "Bursa beklenen 7.7 büyüklüğündeki depreme her geçen gün yaklaşıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi ise hâlâ bir deprem haritası çıkarabilmiş değil" ifadelerini kullandı.

26 Haziran 2020 Cuma, 12:24
Abone Ol google-news

Deprem kuşağı olan Türkiye'de son aylarda, Tunceli, Elazığ, Bingöl'de, dün Van'da bugün de Ege bölgesinde deprem meydana geldi. Son olarak, Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde saat 10.21’de 5,5 büyüklüğünde meydana gelen deprem, İzmir, Balıkesir, Aydın ve Muğla, Bursa'da da hissedildi. Kandilli Rasathanesi ise depremin merkez üssünü Akhisar olarak açıkladı. Deprem İstanbul’da da bazı noktalardan hissedildi.

"BU GAYET NORMAL"

Sözcü’den Halil Ataş'ın haberine göre, konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, şunları söyledi:

* Güney Batı’ya doğru Türkiye’nin hareketinde bir artma var. Bunu da önceden beri söylüyoruz. Ege Bölgesi’nde normal bildiğimiz yükseklik ve alçaklıkları oluşturan fay hatlarında bir hareketlilik var, bu da gayet normal. 5 büyüklüğündeki depremler zaten her iki ayda bir Ege Bölgesi’nde olmazsa olmaz. Gayet normal.

* Ancak bunun üzerinde büyük bir depremler oluşturabilecek fay hatları da var tabi ki. Bu deprem bir şeyi tetiklemedi. Kendi başına münferid bir deprem.

"ADIM ADIM YAKLAŞIYORUZ"

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Ege’de meydana gelen son sarsıntının ardından Bursa’ya dikkat çekti. Bursa’da beklenen 7,7 şiddetinde ki depreme adım adım yaklaşıyoruz diyen Er, açıklamasına şöyle devam etti:

* Ege’de yaşanan deprem, Bursa’daki bir depremi tetiklemez. Bursa, Kuzey Anadolu Fay Hattının Güney kolunda yer alıyor. 1855 yılında küçük kıyamet değimiz bir deprem meydana geldi. Şimdi de 7,7 şiddetinde ki depreme adım adım yaklaşıyor. Asıl bu daha büyük bir tehlike.

* Bugün meydana gelen deprem düşey atımlı. Bursa’nın ki doğrultu atımlı. Kentin merkezi olan Heykel’e uzanan bir fay hattı var. Bu fay hattı bizim için büyük risk taşımakta. Biz buna her gün yaklaşıyoruz.

"ŞEHRİN FAY HATLARI PLANLARA İŞLENMİŞ DEĞİL"

* Bursa’da acilen Akademik Odaların da içinde olduğu bir plan yapmak gerek. Bursa’yı her doğa olayında felaketi yaşayan bir şehir olmaktan kurtaracak planlama yapmak lazım.

* Kentte fay hatlarının ortaya çıkarılıp planlara işlenmesi için çaba sarf ediyoruz. Defalarca söyledik. Ancak büyükşehir belediyesinin elinde böyle hazırlanmış bir fay haritası yok. Bursa’da ne fay hatları planlara işleniyor ne de denetlemeler doğru yapılıyor.