Büyük gurur... Basın özgürlüğü ödülü Can Dündar'a

26 yıldan bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne değer bulunan isimler belli oldu.

08 Temmuz 2015 Çarşamba, 10:10
Abone Ol google-news

Erdoğan ve Davutoğlu’nun “MİT TIR’ları” manşetleri yüzünden “vatan hainliğiyle” suçladığı Can Dündar, “halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı adına uğradığı her türlü baskıya rağmen kamuoyunun bilgilendirilmesine yaptığı katkılar nedeniyle” kişi dalında ödüllendirildi.

TGC, Suriye’ye silah sevkıyatını belgeleyen Cumhuriyet’in manşetlerini “vatana ihanet” olarak değil, “halkın gerçekleri öğrenme hakkı” olarak değerlendirdi. Basın Özgürlüğü Ödülü kurum dalında Birgün gazetesi ve Düşünce Suçuna Karşı Girişim adlı sivil toplum kuruluşunun oldu.

2015 Basın Özgürlüğü Ödülü Kişi dalında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verildi.

Can Dündar, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı adına uğradığı her türlü baskıya rağmen kamuoyunun bilgilendirilmesine yaptığı katkılar nedeniyle ödüle değer görüldü.

Kurum dalında ise Birgün Gazetesi ile Düşünce Suçuna Karşı Girişim adlı Sivil Toplum Kuruluşu’na verildi.  

SEÇİCİ KURUL

2015 Basın Özgürlüğü Ödülü Büyük Seçici Kurulu, 6 Temmuz 2015 Pazartesi günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Merkezi'nde toplandı. Basın Özgürlüğü Ödülleri Büyük Seçici Kurulu'nda bu yıl;  Türkiye Barolar Birliği adına Başkan Metin Feyzioğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Genel Başkan Uğur Güç, İletişim Araştırmaları Derneği adına Genel Sekreter Füsun Özbilgen, İletişim Mezunları Derneği adına Başkan Hüseyin Irmak, Türkiye Yayıncılar Birliği adına Başkan Metin Celal, TGC önceki Başkanı Orhan Erinç, Basın Özgürlüğü Ödülü alanlardan Altan Öymen, İletişim Fakültelerinden Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Sağnak, Yayın Yönetmenlerinden Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ yer aldı.  Büyük Seçici Kurul’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni Başkan Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş temsil etti. Büyük Seçici Kurul Başkanlığı’na Altan Öymen’in, raportörlüğüne Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş’in oybirliği ile seçilmelerinin ardından adayların değerlendirilmesine geçildi.


KURUM ADINA BİRGÜN
2015 Basın Özgürlüğü Ödülü Kurum dalında  Birgün Gazetesi ve Düşünce Suçuna Karşı Girişim adlı Sivil Toplum Kuruluşu’nun oldu. Ödül, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusundaki hak ihlallerini uğradığı baskılara rağmen düzenli olarak gündeme taşıdığı için Birgün Gazetesi’ne verildi.

SİVİL TOPLUM KURULUŞU
Büyük Seçici Kurul; basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile ilgili hak ihlallerinin takibi, raporlanması ve duyurulması için Türkiye ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalar nedeniyle de Düşünce Suçuna Karşı Girişim adlı Sivil Toplum Kuruluşu’nu  ödüle değer gördü. Ödül töreni tarihi ise daha sonra açıklanacak.

Haberiyle olduğu kadar tavrıyla da konuşulan gazete

‘Al Sana Yeni Türkiye!’

Alnımızın akıyla

Tehdidi bırak, bu 20 soruya yanıt ver!

Devlet memuru değil, gazeteciyiz

Dünya asıl suçluyu gördü

Neden yayımlıyoruz?