Cahit Kayra yaşamını yitirdi

Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 37.Hükümet döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevinde bulunan Ömer Cahit Kayra, yaşamını yitirdi.

30 Ocak 2021 Cumartesi, 21:35
Cahit Kayra yaşamını yitirdi
Abone Ol google-news

Yazar, bürokrat ve eski Bakan Cahit Kayra yaşamını yitirdi. Cahit Kayra, bir süre önce yolda yürürken düşmesinin ardından kalça kemiğini kırmış ve hastaneye kaldırılmıştı. Tedavi gördüğü hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konulan Kayra 104 yaşındaydı.

Kayra, Maliye Bakanlığı'nda müfettişlik, Gelirler Genel Müdürlüğü Müşavirliği gibi çeşitli kademelerde görev yaptı. Ayrıca PTT Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar Birliği ve Türk Hava Yolları Müşavir ve Murakıbı, Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Dairesi çalışanı, İsviçre Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması Nezdinde Heyet Başkanı, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Avrupa İktisadi İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı, Nezdinde Heyet Başkanı, Tetkik Kurulu Başkanı, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Okulu ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

1973’te CHP’den 15. Dönem Ankara Milletvekili seçildi. Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 37.Hükümet (26.01.1974 – 17.11.1974) döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevinde bulundu.

MANSUR YAVAŞ'TAN PAYLAŞIM

Yaşamını yitiren Cahit Kayra için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavai bir mesaj yayınladı. Yavaş, "Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Ömer Cahit Kayra’yı kaybettiğimizi büyük bir üzüntüyle öğrendim. Türkiye tarihine tanıklık eden, Cumhuriyet aydını bir yazardı. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine sabır diliyorum" ifadelerini kullandı.