Çavuşoğlu: Tehditleri ciddiye almıyoruz, ikinci gemimizi de gönderiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) Akdeniz'de sondaj çalışması yapan Fatih sondaj gemisi personelinin tutuklanabileceği açıklamasına yanıt verdi. Çavuşoğlu, "Bu tür tehditleri ciddiye almıyoruz. Elinden ne geliyorsa yapsınlar. İkinci gemimizi de bölgeye gönderiyoruz" dedi.

07 Mayıs 2019 Salı, 22:27
Abone Ol google-news

Çavuşoğlu, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov ile Türkiye-Kırgızistan Ortak Stratejik Planlama Grubu 3. Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

<haber-dikey:1377531,1378184>

‘İKİNCİ GEMİMİZİ BÖLGEYE GÖNDERİYORUZ’

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri, Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarının başlaması üzerine Türkiye’yi Birleşmiş Milletlere (BM) şikayet etti ve bu faaliyetleri ikinci bir istila olarak değerlendirdi. Buna ek olarak, Fatih gemisinde görev alan personeli uluslararası tutuklama emri çıkarmakla tehdit ettiğine dair ifadeler basında yer aldı. Bunlara ilişkin değerlendirmenizi alabilir miyim?” sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs etrafındaki rezervlerin Kıbrıs’taki iki halk tarafından paylaşılması yönündeki sözlerini hatırlattı.

Kıbrıs Türk halkının haklarının ve Türkiye’nin BM’ye kaydettirdiği kıta sahanlığının altını çizen Çavuşoğlu, “Türkiye’nin kıta sahanlığında sondaj yapmasına kimsenin karşı çıkmaması gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin uluslararası hukuka uygun hareket ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz uluslararası hukuka uygun hareket ediyoruz ve bugüne kadar BM’den ve AB’den bizzat bu sorunu çözmelerini rica ettik. Çünkü Rum tarafı sözlü olarak kabul etmesine rağmen burada Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına alacak bir yaklaşım sergilemedi. Tüm önerileri reddetti” ifadelerini kullandı.

‘İKİNCİ GEMİMİZİ DE GÖNDERİYORUZ’

Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantör ülke olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Bizim görevimiz KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının hakkını korumaktır. Bu bizim yükümlülüğümüzdür, hiç tereddüt etmeden bu konuda her türlü adımı atmaya devam edeceğiz. Kıta sahanlığımız içinde de istediğimiz yerde sismik araştırma da yaparız sondaj çalışmalarını da yaparız. Dolayısıyla bu konuda da aynı şekilde kararlı olacağız. Önümüzdeki süreçte gerekli adımları atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

'İKİNCİ GEMİMİZİ DE BÖLGEYE GÖNDERİYORUZ'

Fatih sondaj gemisi personeline yönelik açıklamaya da yanıt veren Çavuşoğlu, “Biz bu tür tehditleri ciddiye almıyoruz. Elinden ne geliyorsa yapsınlar. Bu tür blöf ya da söylemlere biz hiçbir zaman prim vermedik. Biz ne gerekiyorsa onu yapacağız. Önümüzdeki süreçte diğer gemimizi de bölgeye göndereceğiz ve sondajlara başlayacağız. Artık sismik araştırma dönemi bitmiştir. Artık sondaj yapma dönemi başlamıştır. İkinci gemimizi de bölgeye gönderiyoruz” dedi.

Türkiye, 3 Mayıs'ta Fatih sondaj gemisi ile Kıbrıs'ın 60 km batısında doğalgaz çalışmalarına başlamıştı. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hafta sonunda adanın batısında hidrokarbon arama faaliyetlerine başlayan Fatih sondaj gemisinin mürettebatı hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkması için girişimde bulunduğunu duyurmuştu.