Çavuşoğlu'ndan 'Rıza Sarraf' açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'ye Rıza Sarraf notası verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma: 16.11.2017 - 18:29
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerikalı yetkililerin New York’ta tutuklu bulunan İran kökenli Türk işadamı Rıza Sarraf'la ilgili Türkiye'nin ilk notasına yanıt vermediğini ancak Çarşamba günü gönderilen ikinci notaya cevapladıklarını açıkladı.

Çavuşoğlu gelen yanıtta Amerikalı yetkililerin Sarraf'ın farklı bir yere sevkedildiği ve sağlık durumunun iyi olduğu bilgisini verdiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, Sarraf’la aynı suçlamalarla tutuklu bulunan Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla'nın suçlandığı gibi İran'a yaptırımları deldiğini düşünmediğini de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Rıza Sarraf konusunda ABD'ye nota verildiğini açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Avukatlarının ulaşamadığı bilgileri çıkınca gazetelere de yansıdı, 6 gün sonra değil. Daha ikinci günde biz aynı günde yazılı bir notayla sorduk. Bu bizim vatandaşımızdır ve böyle haberler var, bunun durumu nedir. Aradan 3-4 gün geçti. ABD’den herhangi bir ses çıkmadı. Dün itibarıyla arkadaşlarımız tekrar bir notayla, ‘Biz şu tarihli bir notayla sorduk ama sizden dönüş olmadı’ diye sordu. Dün hem Adalet Bakanlığı'ndan hem de ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Büyükelçiliğimize dönüşler olmuş. ‘Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok’ diye genel bir cevap verilmiş. Olayın özü budur.” dedi.

Son ara duruşma bugün

27 Kasım’da davanın asıldan görüleceği duruşmalar öncesinde usul ile ilgili son ara duruşma Perşembe günü yerel saatle 11’de yapılacak. Duruşmaya tutuklu sanıklar Rıza Sarraf ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın katılması bekleniyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon