'Çekilme 2 gün sonra başlayacak'

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Milletvekili Erol Dora ile İskenderun'da cemevi, ortodoks ve süryani kiliselerini ziyaret etti.

05 Mayıs 2013 Pazar, 12:24
Abone Ol google-news

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 'PKK çekildi' sözlerine karşılık, "Çekilme 2 gün sonra başlayacak. Herkesi bu konuda duyarlı ve hassas olmaya davet ediyoruz" dedi.

BDP'li Gültan Kışanak ziyaretler sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 'PKK çekildi' açıklaması hakkında düşünceleri sorulan Kışanak, resmi açıklamalara göre hareket ettiklerini belirterek, çekilmenin 2 gün sonra başlayacağını bildiklerini söyledi. Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:"Sayın Cemil Çiçek böyle bir açıklamayı hangi bilgiye dayanarak yaptı bilemiyorum. Bizim elimizde böyle bir bilgi yok. Biz tarafların resmi açıklamalarını esas alıyoruz. Biliyorsunuz, bir süre önce Sayın Öcalan'ın mektubunu Kandil'e götürmüştük. Oradaki yöneticilerle bu konuyu görüşmüştük. Akabinde geri çekilme ile ilgili açıklamalar yapılmıştı. Bize, orada izah ettikleri, anlattıkları da teknik olarak hazırlıkların ancak bir hafta on gün içinde tamamlanacağı ve bu süreci başlatacakları yönündeydi. Nihayetinde gelişmeler böyle oldu. Bizim ziyaretimizden 7-10 gün sonra bu açıklamayı yaptılar ve geri çekilmenin başlayacağını ifade ettiler. Tabi biz doğal olarak resmi temaslarımızı ve resmi açıklamaları esas alarak, geri çekilme sürecinin 2 gün sonra başlayacağını varsayıyoruz. Ve herkesi de bu konuda duyarlı olmaya, hassas olmaya davet ediyoruz. Özellikle, hükümetin güvenlik kuvvetlerinin, ilgili resmi makamların bu konuda askeri bir operasyona, bir çatışma ortamına yer vermeyecek şekilde bir yaklaşım ve tutum içerisinde olmasını bekliyoruz. Bu, tüm Türkiye'nin arzuladığı, beklediği bir gelişmeydi. Gerçek barışı, kalıcı barışı, demokratikleşmeyi konuşabilmek için önemli, tarihi bir fırsat. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekir."