Cem Yılmaz ve Levent Kırca davasında mahkeme kararı belli oldu

Levent Kırca ile Cem Yılmaz arasındaki ‘intihal’ davasında mahkeme, dosyanın bilirkişiye gönderilmesine karar verdi.

08 Mart 2015 Pazar, 15:13
Abone Ol google-news

Cem Yılmaz’ın “Pek Yakında” filminin kendi çektiği “Son” filminden ‘intihal’ olduğunu öne süren Levent Kırca’nın açtığı 60 bin liralık tazminat davasına cevap veren Cem Yılmaz, iddiaları reddederek “İki film arasında hiçbir benzerlik yoktur” dedi.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın dilekçesinde Kırca’nın yazıp yönettiği, 2001’de vizyona giren “Son” ile Cem Yılmaz’ın 2014’te gösterime giren “Pek Yakında” filmi arasında büyük benzerlikler olduğu öne sürüldü.

Dilekçede “İki film arasında ana karakterler, hikaye gelişimi, matematiği, çalışmalar ve hatta bazı detaylar tıpatıp benzerlik göstermiştir” denildi.

Cem Yılmaz ise avukatı aracılığıyla davanın reddini istedi. Ünlü komedyenin “Son”u izlemediğini iddia eden avukatı Rengin Gönenç Yüksel, hazırladığı dilekçede iki film arasında herhangi bir benzerlik olmadığını, “kısıtlı imkânlarla film çekme” fikrinin genel bir düşünce olduğunu belirtti.

Mahkeme, iki film arasında benzerlik ya da intihal olup olmadığının tespiti için dosyanın bilirkişiye gönderilmesine karar verdi.Levent Kırca, 50 bini manevi, 10 bini maddi toplam 60 bin lira tazminat istiyor.