Cemal Enginyurt’un yeni partisi belli oldu

MHP'den ihraç edilen Bağımsız Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Demokrat Parti'ye geçti.

17 Aralık 2020 Perşembe, 13:43
Abone Ol google-news

“Tarım Bakanı fındık üreticisine ihanet etmiştir” dediği için MHP’den ihraç edilen Cemal Enginyurt, TBMM Genel Kurul kürsüsünden Demokrat Parti’ye geçtiğini duyurdu. Böylelikle, Demokrat Parti’nin sandalye sayısı ikiye yükseldi.

Enginyurt, şöyle konuştu:

“Maaş alıyorum bu milletin sayesinde, bu maaşı helal ettirmem gerekiyor. Hakkı teslim etmem gerekiyor, seçimlere eğer üç yıl varsa, üç yıl boyunca kurumsal bir kimlik adı altında bu millete hizmet etmem gerektiğine inandım. İki buçuk yıldır tanımaktan memnuniyet duyduğum beyefendi kişiliği ile değer verdiğim Sayın Gültekin Uysal kardeşimle birlikte yol yürümeye karar verdim. ‘Yeter söz milletindir’ diyerek 73 yıl önce siyasi olarak Türkiye'de parti olarak demokrasiye katkısı olan Demokrat Parti’ye geçmeye karar verdim. Rabbim milletimize de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de hayırlı olur diyorum.”

Enginyurt, Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya Türküsü adlı şiirinden bir bölümü okudu.

Öte yandan Enginyurt’un Demokrat Parti’ye katılım ve rozet takma töreninin 18 Aralık Cuma günü (Yarın) saat 11.00’de Demokrat Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirileceği öğrenildi.

SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA

Enginyurt sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Yeter söz milletin. Demokrat Parti çatısı altında milletin yürüyüşünü başlatıyoruz. Bizimle yol yürümek isteyen bütün dostlarımızı Demokrat Parti çatısı altına bekliyorum" ifadelerini kullandı.

'İYİ PARTİ'Yİ ZAMANINDA ELEŞTİRDİĞİ İÇİN GİDEMİYOR'

Edinilen son kulis bilgilerine göre Enginyurt'un Demokrat Parti'den aday olmasının nedenlerinden biri MHP'deyken Devlet Bahçeli'nin arkasında durarak İYİ Parti'ye yönelik eleştirilerde bulunması.

Bu tutumu Enginyurt'un parti seçimindeki kararını etkiledi.

AKP saflarına katılması ise eleştirilerinden ötürü mümkün değil. CHP ve İYİ Parti'ye geçmesi durumunda da kendi tabanından oy alamayacağını düşünen Enginyurt, seçimini DP'den yana kullandı.