Cemil Çiçek: AB kendi işine baksın

Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs konusundaki kararını da değerlendiren Çiçek, “Avrupa Parlamentosu kararını kınıyorum. AB kendi işine baksın. Tutumları adil değil" dedi.

14 Kasım 2014 Cuma, 16:19
Abone Ol google-news

KKTC’nin 31’inci yıldönümü kutlamaların katılmak için KKTC’ye giden TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve beraberlerindeki heyeti KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ağırladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının hakkını, hukukunu ve uluslararası kuruluşlarda farkındalığını artırmayı hedeflediklerini ve daha güçlü bir KKTC için çalışmalara destek vereceklerini söyledi. Anavatan Türkiye olarak KKTC’nin 31. kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Çiçek, KKTC’nin kurulmasında emeği geçen tüm siyasi partilerle, mücahitleri ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ı saygıyla andıklarını söyledi. Çiçek, 1974 Barış Harekatı’nın yapılmasında ve Kıbrıslı Türklerin verdiği mücadelede TBMM’nin de katkısı olduğunu belirterek, böyle bir meclisin başkanı olmaktan iftihar ettiğini belirtti.

Devam eden barış sürecinde Rum tarafının çözüme çok yakın olmadığının anlaşıldığını dile getiren Çiçek, Rum tarafının 2004’teki referandumda çözüm planına “hayır” dediğini hatırlattı ve “Türk tarafının buna destek vermesine rağmen onlar yan çizdi. O günden bugüne müzakere yapıyor gibi davranıyorlar fakat ayaklarını kaldırıp gene aynı yere basıyorlar” dedi. Çiçek, Türkiye’nin barış olsun ya da olmasın birlikte çalışarak daha güçlü bir KKTC yaratmak çabasının süreceğini vurguladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıs konusundaki kararını da değerlendiren Çiçek, “Avrupa Parlamentosu kararını kınıyorum. AB kendi işine baksın. Tutumları adil değil, Kıbrıs ihtilafı bugüne kadar çözülmediyse bunda onların da katkıları var” dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk halkının Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesine destek verdiğini, adadaki bir çözümü desteklediklerini söyledi. Kıbrıs Türk halkının samimi iradesini ortaya koyduğunu, Kıbrıs Türk tarafının 2004 referandumunda ‘evet’ demesinin de bunun kanıtı olduğunu dile getirdi.