Cenk Akyol gerekçeyi açıkladı

Gezi Direnişi sırasında yayın politikası nedeniyle eleştirilen NTV'nin mikrofonunu yere atan Cenk Akyol, Ay - Yıldızlı ekibe alınmamasının gerekçesinin kendisine 'devlet' şeklinde belirtildiğini söyledi. Akyol'un kaynak gösterdiği Ulusal Takım Yardımcı Antrenörü Nihat İziç ile Basketbol Federasyonu iddiaları yalanladı.

14 Temmuz 2013 Pazar, 07:08
Abone Ol google-news

Taksim Gezi Parkı Direnişi sırasında yayın politikası nedeniyle eleştirilen NTV’nin mikrofonunu kendisiyle yapılan bir röportaj sırasında yere atan, ardından ulusal takımın Avrupa Şampiyonası kadrosuna alınmayan Cenk Akyol’dan sert açıklamalar geldi. Akyol, yaptığı yazılı açıklamada, Ay - Yıldızlı ekibe alınmamasının gerekçesinin kendisine ‘Devlet’ şeklinde belirtildiğini söyledi. İşte Cenk Akyol’un olay yaratacak açıklamaları:

 

CENK AKYOL NTV'YE KONUŞMADI/VİDEO* Tüm Türkiye’nin üzüntüyle takip ettiği Gezi Parkı olayları sırasında sessiz kalan bir televizyon kanalına kendi özgür irademle konuşmama hakkımı kullandım. Konuşmak kadar bazen konuşmamak da demokratik bir tepkidir.

* Milli Takım kadrosu açıklanmadan bir hafta önce teknik ekipten Ertuğrul Erdoğan ile yüz yüze, Nihat İzic’le de telefonda konuşmam oldu. Kesinlikle kadroda olduğumu söylediler. Kadro bir hafta sonra açıklandı, yoktum. İzic’e telefonla ulaştım, ‘Ne oldu da kadroda yokum?’ diye sordum. Bana sadece ‘Devlet’ dedi. Ardından da ‘Senin kadroda olmayacağını öğrenince Tanjevic de rahatladı’ cümlesini kurdu.

* Ben bir sporcu olarak ‘Devlet’ seçeneğine inanmıyorum, inanmak istemiyorum. Çünkü düşüncemiz ne olursa olsun hepimiz aynı bayrak adına mücadele ediyoruz. Nitekim Sayın Bakan Suat Kılıç da attığı tweet ile benim düşüncemi doğruladı. Devlet, milli takım seçimlerine karışmazdı. Nihat İzic’in ‘Devlet’ derken neyi kastettiğini izah etmesini bekliyorum.

* Spor hayatımın en verimli döneminde kadroya niçin alınmadığımı bir yandan siyasi faktörlere, diğer yandan dedikodu düzeyindeki ‘istediğimi yapmadı’ biçimindeki izahlara dayandıran bir milli takım teknik kadrosuna saygı duymam mümkün değildir.