Ceren Damar'ı vahşice katleden İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak'tan mahkeme salonunda skandal savunma

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın bugünkü celsesinde mahkemenin kararını açıkladı. Sanık Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak’ın savunması Türkiye'nin gündemine düşerken, Bıçak sözleriyle büyük tepki topladı. Bıçak, hayatını vahşi bir saldırısı sonrası kaybeden Ceren Damar Şenel’in 15 Temmuz darbe kalkışmasını desteklediğini ileri sürdü. Oysa katil İsmail Hikmet’in polis annesi Hatice Hikmet, FETÖ/PYD üyesi olmak suçundan polislikten men edilmişti. Katil İsmail Hikmet ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırıldı.

21 Şubat 2020 Cuma, 15:35
Abone Ol google-news

Akademisyen Ceren Damar Şenel, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisiyken, 2 Ocak 2019'da kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından vahşice katledilmişti.

Avukat Vahit Bıçak'a sosyal medyada tepki yağdı... 

Cinayet davasının 4'üncü duruşması bugün görüldü. Sanık Hasan İsmail Hikmet, “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan yargılandı. 

Duruşma öncesi Ceren Damar'ın ailesi, kadın örgütleri ve Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden akademisyenler, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada adalet talebi bir kez daha ifade edildi.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın bugünkü celsesinde mahkeme kararını açıkladı ve katile ağırlaştırılmış müebbet verdi. Sanık Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak’ın savunması büyük tepki çekti. Daha önce de Twitter üzerinden merhume Ceren Damar Şenel üzerinden algı yaratacak paylaşımlar yapan, cinayeti hafifletici ifadeler kullanarak tepkileri üzerine çeken avukat Vahit Bıçak, Ceren Damar'ın babasının da siyasi rant etmeye çalıştığını söylemişti. Oysa ki Vahit Bıçak geçmiş yıllarda AKP'den Ankara 1. Bölge Milletvekilliği Aday Adaylığını açıklamıştı.

Bıçak'ın Türkiye'deki tüm kesimleri rahatsız eden katili savunma stratejisine ‘siyasi’ bir boyut kazandırma çabası da dikkatlerden kaçmadı. Ceren Damar'ı 17 kez bıçaklayan, yetinmeyip bir de silahla ateş ederek vuran İsmail Hikmet'in babasının emekli polis olduğunu vurgulayan, annesinin ise dağlarda vatani görevini yapan bir polis olduğunu belirtme gereği duyan Bıçak, İyi Parti lideri Meral Akşener'den iki aile arasında arabuluculuk yapmasını istemişti.

Vahit Bıçak, skandal hamlelerini bugün mahkeme salonunda akıl almaz bir boyuta taşıdı ve evli maktule Ceren Damar Şener'i katile cinsel saldırıda bulunmakla suçladı.

KATİLİN ANNESİ, FETÖ/PYD ÜYESİ OLMAK SUÇUNDAN MESLEKTEN MEN EDİLDİ

Bıçak'ın mahkeme salonunu ayağa kaldıran sözleri ise "Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı" ifadeleri oldu. Oysa ki katil İsmail Hikmet'in annesi Hatice Hikmet, 15 Temmuz Darbesi'ne kalkışan Fetullahcı Terör Örgütü'ne mensup olmaktan görevden alınan bir polis memuru. Caninin annesi Hatice Hikmet 2016 yılında FETÖ/PDY üyesi olmak suçundan meslekten men edildi.

Katil ile Ceren Damar Şenel arasında birliktelik olduğunu iddia eden Bıçak, "Fransızca çalıştıkları bir gün Ceren Damar, Hasan İsmail Hikmet’ten hoşlandığını söylemiştir. Bunun üzerine sanık Ceren Damar’ı hocası olarak gördüğünü söyleyip reddetmiştir. Ancak görüşmeleri devam etmiştir, ardından cinsel birliktelik yaşamışlardır. Beraberliklerinin bitmesinin ardından Ceren Damar, sanığı notları üzerinden tehdit etmiş ve okulda her karşılaştıklarında sanığı cinsel ilişkiye zorlamıştır" diye konuştu. Akademisyen Ceren Damar'la ilişkisi olduğunu iddia eden sanık, kanıt sorulunca 'Fotojenik değilim' yanıtını verdi ve ortaya bir kanıt sunamadı.

BABA MUSTAFA DAMAR: "BİRAZ İNSAF, BİRAZ VİCDAN...."

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar ise "Yargımızın gerçek sahibi olan yüce milletime seslenmek istiyorum. Biraz insaf, biraz vicdan, biraz hukuk bekliyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Adaleti anlatmak, adaleti konuşmak, bu konulardan bahsetmek çözüm olamaz. En kısa zamanda adaletin tecelli ettirilmesi gerekiyor. Kızım görevini yaptığı için katledildi.Bu uğurda canını verdi. Ancak yargılama süresince kızına iftira atılıyor. Ceren Damar davası tüm toplumun davası. Bu nedenle dava neticesinde verilecek karar milat olacaktır" ifadelerini kullandı.

KARAR VERİLDİ

Akademisyen Ceren Damar'ı katleden sanık Hasan İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Hikmet için indirim uygulanmadı. 

Sanık Hikmet, 'tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçundan yargılanıyor. Mahkemede Ceren Damar ile ilişki yaşadığını iddia eden Hiikmet, kanıt sorulmasına üzerine, "Fotojenik değilim" yanıtını verdi. 


Akademisyen Ceren Damar Şenel, öğrencisi İsmail Hikmet tarafından vahşice işlenen bir cinayetle yaşamdan koparılmıştı. (Üstte)