Çevreciler Edremit’te sulak alandaki yapılaşmaya karşı uyardı

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Edremit-Zeytinli’deki sulak alanın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılaşmaya açıldığını ve konut alanı olarak satışa çıkarılacağını duyurdu. Karardan vazgeçilmesi gerektiğini belirten dernek başkanı Süheyla Doğan, ekosistemin zarar görmesi ve deprem riski konusunda uyardı.

17 Şubat 2021 Çarşamba, 06:00
Çevreciler Edremit’te sulak alandaki yapılaşmaya karşı uyardı
Abone Ol google-news

Zeytinli-Altınkum Mevkii’nde yer alan Hazine’ye ait 379 dönüm sulak alan, Milli Emlak tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Balıkesir’in şubat ayı belediye meclis toplantısında, bu alanın satışa çıkarılması ve yapılaşmaya açılması gündeme geldi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı konuşmada, “Zeytinli’deki arazide pazar alanı, cami, terminal, turizm amaçlı bölümler, konut alanları yapılacak parseller üretip satmayı planlıyoruz. Buradan gelir elde edeceğiz. Burası hiç kimsenin anlam veremediği, bomboş bir arazi” dedi.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e değerlendirmede bulunan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bölgenin sulak alan olduğunu ve bu nedenle yapılaşmaya açılmaması gerektiğini vurguladı. Doğan, “Ekosistemin en önemli unsurlarından birisi sulak alanlardır. Burası yaban hayatının yaşandığı, kuşların, balıkların bulunduğu yerlerden biridir” dedi.

Deprem riskine de dikkat çeken Doğan, “İzmir depreminde sulak alanlar doldurularak yapılan yerlerin sıkıntılarını gördük. O bölgede yapılaşma, deprem riski açısında ciddi bir sıkıntı oluşturur” diye konuştu. Doğan, alanın tabiat parkı olarak kullanılabileceğini söyledi.