'CHP yeterince karışık, MİT'e ihtiyaç var mı?'

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Türmen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "MİT’in içindeki bir kanatla beraber CHP içinde operasyon yapmaya çalışıyorlar" sözleri ile ilgili olarak , "Biz yeteri kadar karışığız zaten. MİT'e ihtiyaç var mı doğrusu bilmiyorum" dedi.

21 Kasım 2014 Cuma, 15:42
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, yolsuzlukla mücadelede bir başka ilkenin, saydamlık ve katılım olduğunu kaydederek, "G- 20 başkanının yolsuzlukla mücadelede gösterdiği yakın ilgiye sevindik ancak uygulamaya nasıl koyacağı merak konusu. G-20 başkanı Davutoğlu'nun, söylediklerine uygun hareket edeceğini umut ediyoruz" dedi.
 
Türmen, "Biz yeteri kadar karışığız zaten. MİT'e ihtiyaç var mı doğrusu bilmiyorum ama. Demek ki MİT yapıyormuş! MİT amaçlarından saptırılmış durumda. Kimin MİT'i, kime karşı kullanılıyor, tamamen çığrından çıkmış durumda. MİT, hükümetin çıkarlarını koruyan, hükümete karşı olanları gözetleyen, dinleyen bir kurum haline geldi. Bütün devletin partileştiği dönemde MİT'in de bunun dışında kalması beklenmemelidir" diye konuştu.
 
Türmen, "Dersim'de bizim rahatsız olmamız için bir neden yok. Biz Dersim ile ilgili en ileri önerileri verdik. Binlerce insan katledilmiş kolay yutulacak bir şey değil. Eğer demokrasi, barış istiyorsanız mutlaka geçmişinizle yüzleşmek lazım. Devletin özür dilemesi lazım, devlet tarafından yapılan bir yanlış var. Özür dilemek niye bu kadar tartışma konusu oluyor anlamıyorum, özür dilemek insanca bir şey" dedi.

Dört eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu üyesi de olan Türmen, komisyonun çalışmalarına ilişkin soruları da yanıtladı. Türmen, komisyonda soruşturmayı başlatan savcıların dinlenilmesi, komisyonun daha fazla toplanması gerektiğini vurguladı.