CHP yetki istiyor

CHP ve HDP, Başbakan Davutoğlu’na görevi iade etme çağrısı yaptı.

17 Ağustos 2015 Pazartesi, 18:39
Abone Ol google-news

<video:347477>

Gök, "Davutoğlu cumhurbaşkanından aldığı hükümeti kurma görevini derhal iade etmelidir. En çok oy alan ikinci parti olarak hükümeti kurma görevinin CHP'ye verilmesi gerekir. Cumhurbaşkanı'nın görevi verme veya vermeme lüksü olamaz. Ak Parti'ye tavsiyemiz CHP'nin kuracağı bir azınlık hükümetini desteklemeleri olur" diye konuştu. 

"DAVUTOĞLU BAŞARAMADI CUMHURBAŞKANI'NDAN ALDIĞI HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ DERHAL İADE ETMELİDİR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hükümeti kuramadığını bu nedenle görevi iade etmesi gerektiğini vurgulayan Gök, "Ortaya çıkan son tabloya bakılırsa sayın Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı'ndan aldığı hükümeti kurma görevini derhal kendisine iade etmelidir bu ertelenemez bir görevdir. Davutoğlu açıklamalarında biraz ikircikli açıklamalarda bulunuyor. Kendisi yarın bir takım törenlere katılacağını, cumhurbaşkanı ile istişare edeceğini söylüyor. Hükümet kurma görevi verildi. Başaramadığına göre bunun derhal hiç top çevirmeden iade etmeli" diye konuştu. 

"EN ÇOK OY ALAN İKİNCİ PARTİ OLARAK HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİN CHP'YE VERİLMESİ GEREKİR"

Cumhurbaşkanı tarafından görevi kurma yetkisinin CHP'ye verilme olasılığını değerlendirmesi istenen Gök, CHP, MHP azınlık hükümetinin denenebileceğini ifade etti. Gök, "En çok oy alan ikinci parti olarak hükümeti kurma görevinin CHP'ye verilmesi gerekir. ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına bütün koalisyon seçeneklerini değerlendireceğiz" dedi. 

"İKTİDARDA OLDUĞU BİR DÖNEMDE SEÇİME GÖTÜRME ARAYIŞI"

Gök, "Şu ana kadar sayın Davutoğlu'nun üstlenmiş olduğu görevde bir koalisyon arayışında değil, daha çok kendilerinin iktidarda olduğu bir dönemde seçime götürme arayışı içinde olduklarını gördük. Bu kabul edilir bir şey değildir. Bir an önce hükümet kurulmalı" dedi. 

"AK PARTİ'YE TAVSİYEMİZ CHP'NİN KURACAĞI BİR AZINLIK HÜKÜMETİNİ DESTEKLEMELERİ OLUR"

Ak Parti ile yeniden bir koalisyon görüşmesinin söz konusu olup olmayacağına ilişkin Gök, "Bizim onlara tavsiyemiz CHP'nin kuracağı bir azınlık hükümetini desteklemeleri olur. Şu anda söylemek erken. CHP'ye görev düşerse üstüne düşeni yapar" ifadelerini kullandı. 

"CUMHURBAŞKANI'NIN GÖREVİ VERME VEYA VERMEME LÜKSÜ OLAMAZ" 

Gök, "En çok oyu alan ikinci partiye Cumhurbaşkanı görevi vermeli. Demokrasinin gereği bu. Cumhurbaşkanı'nın kendi meselelerini öne çıkararak, görevi verme veya vermeme lüksü olamaz. Bu seçeneği düşünmek dahi istemiyorum" dedi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç: “Davutoğlu görevi iade etmeli. Erdoğan’ın görevi Kılıçdaroğlu’na vermesini bekliyoruz.”
 
HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken: “AKP tüm ülkeyi aile şirketi gibi yonetemeyeceğini bilmeli. Başbakan bir an önce görevi iade etmelidir... Hükümet kurma görevi Sayın Kılıçdaroğlu’na bir an önce verilmelidir...”
 
HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen: “Türkiye’nin sivil darbe ortamından çıkması ve Davutoğlu’nun alternatifi varsa kamuoyuyla paylaşması, yoksa acilen görevi iade etmesi gerekir.”