CHP'de Dersim tartışması: Özür mözür dilemiyorum

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun 'Dersim özrünü' değerlendirdi. Öztürk, "Ben hiç özür mözür dilemiyorum" dedi.

13 Kasım 2014 Perşembe, 14:35
Abone Ol google-news

TGB'lilerin İstanbul'da sivil kıyafetli ABD askerine çuval geçirdiğini ve Amerika'nın bunu kınadığınını sorduğumuz CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, “Amerikan askerleri Türk askerlerine çuval geçirmişlerdi. Aynı duyarlılığı o zaman da Türk askerine çuval geçiren Amerikalılara karşıda Amerika göstermeliydi. En azından uyarı yapıp, gerekli ceza vermeliydi. Türk askerinin başına çuval geçirirken görmemezlikten gelen, susan siyasi iktidarın Amerikan askerinin başına demokratik protesto hakkı çerçevesinde çuval geçirme olayı karşısında tepki göstermesi Amerika'nın bu konuda verdiği sesten sonra tepki göstermesi de bu hükümetin fıtratına uygun bir durumdur diye düşünüyorum" yanıtını verdi.

Ben hiç özür mözür dilemiyorum

CHP Genel Başkanı Sezgin Tanrıkulu'nun Dersim konusunda özür dilediğini hatırlattığımız Öztürk, 'O olayların somut olarak ortaya çıkması lazım' dedi ve şöyle devam etti "Ben hiç özür mözür dilemiyorum. Tarihte yaşanmış olaylar vardır. Her ülkenin tarihinde devletlerin kurulduğu sırada yaşanmış olaylar vardır. Bu olayların kimisi acı, kimisi tatlı olaylardır. O olayları değerlendirmek için de 2015'nin Türkiye'sine bakamayız. 1930'ların koşullarıyla olayları değerlendirmek lazım. O günleri yaşamamış bilmeyen kişilerin 2015 yılının gözüyle 1930'ları değerlendirmesi mümkün değildir. 1930'larda yaşanan olaylar öylemidir, böylemidir.

Siyasetçi olarak benim görevim değildir. Bu tarihçilerin incelemesi gereken bir görevdir. Ben o nedenle böyle acı olayların siyasi istismar konusu yapılmasına karşıyım. 1930'larda yaşanmış olay. Her ülkenin geçmişinde yaşanmış olaylar vardır. Yargılamak siyasetçilerin görevi değildir. Tarihle didişerek siyaset yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Arkadaşımız özür dilemiş olabilir. Özür dileyip dilememek hiçbir şey ifade etmez. Geçmişte başbakan da buna benzer şeyler söyledi. Önemli olan o tip yaşanan acıların yaşanmaması. Ondan daha fazlası bugün Türkiye'de yaşanıyor. O nedenle ben tarihin tarihçilere bırakılmasını söylüyorum. Siyasetçi olarak da başkasının görev alanına girmedim başkasının görev alanıyla ilgili yorum hiç yapmadım" diye cevapladı.