CHP'li Kart, Hakan Şükür'ün anlaşmasını Meclis'e taşıdı

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün; Lig TV'de Maraton programında sezon sonuna kadar lig maçlarını yorumlamak konusunda anlaştığına dair bilgilerin basına yansıdığını belirterek konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sordu.

04 Ocak 2012 Çarşamba, 11:25
Abone Ol google-news

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
 

"Böyle bir görev milletvekilliği ile bağdaşıyor mu?"

"Hakan Şükür'ün spor ve futbol konusundaki birikimi takdire değer olabilir. Bu birikimini Meclis zeminlerinde kullanması ve kamuoyunu bu anlamda bilgilendirmesi gerekir" diyen Kart, "Sorun böyle bir faaliyetin milletvekilliği göreviyle bağdaşıp-bağdaşmadığı, ahlaki olarak doğru olup-olmadığı ve haksız kazanca yol açıp-açmadığı konusunda yoğunlaşmaktadır" dedi.

Spor ve futbolda şike iddialarının yoğun bir şekilde tartışıldığı bir dönemde; iktidar gücü ve nüfuzuna sahip olan bir milletvekilinin böyle bir faaliyetin içine girmesinin beraberinde kaçınılmaz olarak spekülatif yorum ve değerlendirmeleri getireceğine dikkat çeken Kart, şöyle dedi:
"Yürütülen faaliyet 3069 sayılı Yasanın lafzi ve şekli anlamda aykırı olmayabilir. Ancak, Anayasanın 82. maddesinin özü ve siyasi etik ilkelerine göre, milletvekilinin herhangi bir faaliyette bulunurken, milletvekilliği ve devlet nüfuzunu araç olarak kullanıp - kullanmadığı hususu önem kazanmaktadır. Öte yandan; Hakan Şükür konumu sebebiyle, sektörde faaliyet gösteren diğer yayın organlarına karşı da haksız rekabet imtiyazı sağlamış olmakla, yeni hukuki sorunlar da doğacaktır."
 

"Sizin onayınızı aldığı doğru mu?"

"Basına yansıyan bilgilere göre; Hakan Şükür bu anlaşmayı yaparken Başbakan'dan izin almıştır. Bu hususun da açıklık kazanması gereği vardır" diyen Kart, Başbakan'a şu soruları yöneltti:
"AKP İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'ün yukarıda anlatımı yapılan faaliyet içinde bulunmasını etik olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Olaya müdahale edecek misiniz?
Hakan Şükür'ün bu anlaşmayı yaparken sizin onayınızı aldığı doğru mudur? Hakan Şükür kim ya da kimlerden izin almıştır?"